Jakby to było, gdyby w małych miejscowościach istniały centra nauki? To marzenie ma szansę się ziścić. Centrum Nauki Kopernik rozpoczyna projekt, w ramach którego powstaną SOWY, czyli Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Centrum Nauki Kopernik od lat promuje ideę uczenia się przez samodzielne eksperymentowanie. Ta metoda pozwala nie tylko poszerzać wiedzę, ale także wspiera rozwój kompetencji przyszłości, inspiruje, skłania do współpracy, rozbudza ciekawość, kreatywność i poczucie sprawczości. W Koperniku można odkrywać zjawiska naukowe m. in. korzystając z eksponatów zgromadzonych na wystawach, podczas samodzielnego rozwiązywania zadań konstrukcyjnych i logicznych, a także biorąc udział w różnych warsztatach.
Te aktywności postanowiono przenieść w teren, tworząc SOWY. Powstaną one przy już funkcjonujących instytucjach, takich jak domy kultury, biblioteki, muzea. W każdej placówce mieścić się będzie wystawa oraz Majsternia – przestrzeń swobodnego eksperymentowania, w której odbywać się będą także różnorodne zajęcia.
To 15-18 eksponatów, wybranych przez zespołu Centrum Nauki Kopernik. Będą one ukazywać zjawiska związane z różnymi dziedzinami nauki, takie jak ruch, światło czy procesy biologiczne. Na liście propozycji są mn. in. Kolorowe cienie (mechanizmy powstawania cienia i mieszania barw), Rysowanie w lustrze (koordynacja oka i ręki), Usyp mapę (analiza ukształtowania terenu).
To przestrzeń, w której można samodzielnie lub grupowo podejmować wyzwania logiczne, konstruktorskie, inżynieryjne. Np.: „Skonstruuj zamek do drzwi”, „Zbuduj tor magnetyczny dla piłki”, „Zagraj na kieliszkach”. Na miejscu dostępne są potrzebne do wykonania zadań akcesoria.
SOWY mogą być również miejscem szerokiej działalności programowej. Do lokalnych placówek trafią scenariusze zajęć, przetestowanych i prowadzonych w Koperniku – np. Warsztatów Familijnych. Pomożemy także w zakładaniu i prowadzeniu Klubów Młodego Odkrywcy – zajęć pozaszkolnych dla dzieci przedszkolnych i uczniów szkoły podstawowej.
W grudniu 2020 r. zakończy się projekt pilotażowy. W ramach niego stworzonych zostanie 8 eksponatów, które zostaną przetestowane przez zwiedzających Centrum Nauki Kopernik. Dwie pierwsze „próbne” SOWY powstaną w 2021 r, a 30 kolejnych w latach 2022-2023. Konkretne lokalizacje zostaną wyłonione w konkursie, którego kryteria właśnie są opracowywane.
Źródło: Centrum Nauki Kopernik