Cena szkolenia: 890 zł netto/osoba
Zakres szkolenia:
Uczestnicy szkolenia zapoznają się z wymaganiami dotyczącymi procesu weryfikacji, walidacji i oceny niepewności metod badawczych, zgodnie z normą PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02. Podczas szkolenia omówione zostaną kluczowe zagadnienia, takie jak parametry walidacji i weryfikacji, źródła niepewności identyfikowane oraz zasady postępowania podczas szacowania niepewności. Szkolenie połączone będzie z warsztatami i pracą w arkuszach Excel.
W trakcie spotkania w formule on-line uczestnicy będą mieć możliwość zadawania pytań, oraz poddawania dyskusji przypadków z własnego doświadczenia. Udział w szkoleniu potwierdzony zostanie certyfikatem.
Program szkolenia: 28-29 kwietnia, godz. 8:00 – 15:00
- Wymagania w zakresie procesu walidacji / weryfikacji metod badawczych zawarte w normie PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02.
- Walidacja a weryfikacja metody badawczej.
- Personel biorący udział w procesie walidacji / weryfikacji metody badawczej.
- Ustalanie planu walidacji / weryfikacji metody badawczej.
- Ustalanie założeń i kryteriów walidacyjnych / weryfikacyjnych dla metod badawczych.
- Parametry walidacyjne / weryfikacyjne:
- granica wykrywalności;
- granica oznaczalności;
- precyzja (powtarzalność, precyzja pośrednia, odtwarzalność);
- dokładność;
- poprawność;
- zakres pomiarowy;
- liniowość;
- selektywność;
- odporność;
- elastyczność
dla danych metodyk badawczych.
- Kiedy wykonać rewalidację / ponowną weryfikację metody badawczej?
- Wykorzystywanie danych z procesu potwierdzania ważności wyników wykorzystywane podczas rewalidacji / ponownej weryfikacji metody badawczej.
- Wymagania w zakresie procesu oceny niepewności metod badawczych zawarte w normie PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02.
- Definicje i znaczenie poszczególnych wielkości:
- niepewność pomiaru,
- standardowa niepewność pomiaru,
- złożona niepewność pomiaru;
- rozszerzona niepewność pomiaru;
- współczynnik rozszerzenia.
- Rozkłady zmiennych losowych danych uzyskiwanych w laboratorium i pozyskiwanych z dokumentów.
- Metoda szacowania niepewności typu A i B.
- Źródła niepewności zidentyfikowane dla metod badawczych.
- Zasady postępowania podczas szacowania niepewności – prawo propagacji, niepewności złożone i rozszerzone, istotne i nieistotne składowe niepewności.
- Wykorzystanie danych z walidacji / weryfikacji metody do szacowania niepewności.
Zajęcia warsztatowe:
- Wyznaczanie i potwierdzanie podstawowych parametrów walidacyjnych / weryfikacyjnych dla metod badawczych – granica wykrywalności, granica oznaczalności, precyzja, dokładność, poprawność, liniowość, selektywność (odzysk, obciążenie metody BIAS) – tworzenie formuł obliczeniowych krok po kroku w programie Excel.
- Analiza wyników dla poszczególnych parametrów walidacyjnych / weryfikacyjnych pod względem ich sensu analitycznego – dla wyznaczonych parametrów na różnych poziomach na podstawie utworzonych formuł obliczeniowych.
- Szacowanie poszczególnych składowych mających istotny udział w niepewności złożonej: niepewność związana z precyzją, niepewność związana z poprawnością, niepewność związana z krzywą kalibracyjną, niepewność związana z obciążeniem metody (BIASem), niepewność związana z wynikami uzyskanymi przez laboratorium w badaniach biegłości – tworzenie formuł obliczeniowych krok po kroku w programie Excel.
- Wyznaczenie niepewności złożonej dla metody badawczej z uwzględnieniem istotnych składowych niepewności, z zastosowaniem prawa propagacji oraz wyznaczenie niepewności rozszerzonej z uwzględnieniem współczynnika rozszerzenia – tworzenie formuł obliczeniowych krok po kroku w programie Excel.
- Analiza wyników poszczególnych składowych niepewności złożonej pod względem ich sensu analitycznego – dla wyznaczonych parametrów na różnych poziomach na podstawie utworzonych formuł obliczeniowych.
Wykładowca:
Posiada doświadczenie zarówno w zakresie wdrażania systemu zarządzania laboratorium w oparciu o normę PN-EN ISO/IEC 17025 w badawczym laboratorium środowiskowym, jak i w nadzorowaniu i doskonaleniu wdrożonego systemu.
Od wielu lat prowadzi szkolenia zarówno z zakresu systemu zarządzania, jak i z zakresu działalności technicznej laboratorium badawczego.
Użytkownik musi zapewnić:
Komputer klasy PC, laptop lub urządzenie mobilne z dostępem do Internetu i przeglądarką internetową. Uczestnicy nie muszą instalować oprogramowania na swoich komputerach.
Możliwe formy zgłoszenie uczestnictwa w szkoleniu:
- zgłoszenie na formularzu elektronicznym dostępnym poniżej lub tradycyjny formularz zgłoszeniowy
Do pobrania:
Płatność za szkolenie:
Przelew w terminie 7 dni od daty wystawienia faktury VAT. Faktura VAT przekazana zostanie przesłana uczestnikowi szkolenia drogą elektroniczną, po zakończonym szkoleniu.
Dodatkowe informacje:
Cena szkolenia online obejmuje: udział w szkoleniu, dyskusji, materiały szkoleniowe w formie elektronicznej, certyfikat potwierdzający uczestnictwo.
W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z nami.
Kamila – tel.: 888 090 678
Krzysztof – tel.: 500 074 479
obsługa szkoleń: [email protected]
W skrócie:
Kiedy: 28-29 kwietnia 2025, 08:00 – 15:00
Forma: szkolenie online, konferencja video wraz z interaktywną prezentacją, notatkami oraz rozmową z prowadzącym
Cena: 890 zł netto/osoba
Jak się zgłosić?: Formularz zgłoszeniowy online
Organizator: Laboratoryjnie.pl
Uwaga! To szkolenie może być dedykowany tylko Twojej firmie, jeśli jesteś zainteresowany/a szkoleniem zamkniętym napisz do nas!
Formularz online: