Published on :

Zespół naukowców z Martin Luther University Halle-Wittenberg, Leibniz Institute of Plant Biochemistry i National Research Council we Włoszech opracował nową metodę wytwarzania szczepionek dla roślin, które będą chroniły je przed wirusami.

Wirusy roślinne ciągle ewoluują stwarzając zagrożenie dla bezpieczeństwa żywieniowego. Dzięki nowej metodzie, która opiera się na naturalnej obronie roślin możliwa jest szybka identyfikacja i produkcja substancji, które zwalczają różne wirusy. Proces uodpornienia rośliny na patogeny przebiega dwustopniowo. Wirus atakując komórkę roślinną uwalnia swoje RNA, następnie białka obronne w roślinie rozpoznają wirusowe RNA, a enzymy tną je na części. Dzięki czemu wytwarza się siRNA, które prowadzi do drugiego etapu obrony rośliny. Etap ten polega na łączeniu siRNA z białkami Argonauta i prowadzenia ich do wirusowych RNA, które są dalej rozłączane lub rozkładane na nieszkodliwe związki.  Roślina chroni się przed wirusem w miejscu infekcji, jak i w całej strukturze .

Skuteczność nowych badań potwierdzono w laboratorium. Nowa metoda jest elastyczna i łatwa do wykonania, wystarczy tylko spryskać roślinę odpowiednim środkiem. Dalsze prace badawcze pomogą usprawnić tą metodę, a w przyszłości być może zastąpi ona pestycydy.

 

Źródło: dzienniknaukowy.pl

Zdjęcie: fokus.pl