Published on :

Rozpoczął się tydzień noblowski. Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłasza tegorocznych laureatów najwyższego naukowego wyróżnienia. Jednym z laureatów jest Anton Zeilinger, fizyk doświadczalny, były prezes Austriackiej Akademii Nauk.

Anton Zeilinger pracuje na Uniwersytecie w Wiedniu. Prowadził badania nad stanem splątanym układów kwantowych, wykazał też zjawisko zwane teleportacją kwantową. Był prezesem Austriackiej Akademii Nauk, w 2015 r. przyjechał do Polski i spotkał się z przedstawicielami PAN. „Wymiana doświadczeń pomiędzy akademiami skutkowała nie tylko nawiązaniem dobrych relacji, ale także przyczyniła się do powstania projektu ustawy o PAN, który był wzorowany na austriackim dokumencie”, dodaje wiceprezes PAN prof. Paweł Rowiński odpowiedzialny za konsultacje projektu ustawy ze środowiskiem naukowym.

Fizyka

W dziedzinie fizyki, poza Antonem Zeilingerem, doceniono także Alaina Aspecta oraz Johna F. Clausera. W uzasadnieniu komisja wskazała ich osiągnięcia w eksperymentach ze splątanymi fotonami. Doceniono także pracę badaczy w obszarze pionierskiej informatyki kwantowej.

Prof. Alain Aspect to francuski badacz, profesor Ecole Polytechnique w Paryżu. Uznanie przyniosły mu eksperymenty potwierdzające spłatanie kwantowe. Jest też członkiem Francuskiej Akademii Nauk.

John F. Clauser to amerykański teoretyk i fizyk eksperymentalny. Miał znaczący wkład w mechanikę kwantową, szczególnie nierówność Clausera-Horne-Shimony-Holt.

Medycyna i fizjologia

W dziedzinie medycyny i fizjologii laureatem Nagrody Nobla został prof. Svante Pääbo za przełomowe odkrycia dotyczące ewolucji człowieka. Profesor związany jest z Instytutem Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku. W swojej pracy szwedzki badacz specjalizuje się w genetyce ewolucyjnej. Dzięki jego badaniom powstała nowa dziedzina – paleogenomika.

Tydzień noblowski trwa od 3 do 10 października. Pozostałych laureatów poznamy w ciągu kolejnych dni.

Źródło: PAN

foto: flickr.com / Adam Baker