Published on :

FOSS to lider w dostarczaniu rozwiązań analitycznych dla laboratoriów analizy żywności, pasz, próbek środowiskowych oraz przemysłu chemicznego. Zaawansowane urządzenia marki FOSS umożliwiają precyzyjne pomiary, co pozwala laboratoriom efektywnie monitorować jakość i skład próbek surowców oraz produktów gotowych.

W obszarze analizy żywności i pasz oferta obejmuje kompleksowe rozwiązania, pomagające producentom utrzymać wysoką jakość produktów spożywczych, minimalizować błędy i zwiększać wydajność produkcji. Technologie firmy FOSS, dostosowane do trudnych warunków procesów produkcyjnych, stanowią globalny standard w dziedzinie chemometrii i analiz w czasie rzeczywistym.

W zakresie oferowanej aparatury znajdują się analizatory w bliskiej podczerwieni (NIR), analizatory azotu i białka metodą Kjeldahla, ekstraktory tłuszczu metodą Soxhleta, analizatory włókna, a także aparatura do oznaczania błonnika. Te precyzyjne narzędzia pozwalają na dokładną analizę składu i jakości surowców oraz produktów, wspierając producentów w optymalizacji procesów i spełnianiu najwyższych standardów. Bazując na swoim ponad 60-letnim doświadczeniu, FOSS koncentruje się na innowacyjnych rozwiązaniach analitycznych, poprawiając jakość produkcji i wspierając zrównoważone korzystanie z zasobów rolnych oraz przemysłowych.

FOSS Polska będzie obecny podczas naszej konferencji „Skuteczne zarządzanie laboratorium”. Kielce, 10-12 kwietnia 2024 r. Zapraszamy do udziału. Szczegóły konferencji dostępne są tu:

https://konferencja.laboratoryjnie.pl/