Narażenie na oddziaływanie substancji chemicznych może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, jednak monitorowanie ich występowania w środowisku jest trudne. Jednym z bezpośrednich sposobów jest badanie samych ludzi, dzięki któremu możemy ustalić, jakie substancje trafiają do naszych organizmów.
Analiza składu chemicznego naszych ścieków
W ramach projektu NTS-EXPOSURE, realizowanego dzięki wsparciu ze środków działania „Maria Skłodowska-Curie”, badacze nowatorską metodologię oceny stanu zdrowia ludności w określonych obszarach, takich jak duże miasta. Nowe podejście analityczne zostało zaprojektowane w taki sposób, by chronić dane analityczne zawarte w ściekach, dzięki zastosowaniu specjalnych protokołów ekstrakcji i najnowocześniejszej spektrometrii mas o wysokiej rozdzielczości połączonej z chromatografią cieczową. Techniki te pozwalają na pomiar składu i ilości określonych związków w sposób, który nie wymaga ingerencji w próbki. System opracowany w ramach projektu NTS-EXPOSURE ekstrahuje substancje chemiczne i koncentruje próbki w celu wzmocnienia biomarkerów. Ekstrakty te są następnie analizowane w celu wykrycia zawartych w nich związków. W ramach projektu badacze wskazali szereg nowych biomarkerów na potrzeby epidemiologii.
Związek statusu społeczno-ekonomicznego ze zdrowiem publicznym
Projekt zaowocował szeregiem ważnych wniosków dotyczących narażenia na substancje chemiczne, a także powiązań ze stanem zdrowia i nawykami dotyczącymi stylu życia na poziomie społeczności. „Wyciągnęliśmy interesujące wnioski na temat wpływu statusu społeczno-ekonomicznego na zdrowie publiczne, a także zmian dotyczących leków przyjmowanych przez społeczność w czasie pierwszej fali COVID-19 oraz zakresu narażenia na pestycydy dzięki odkryciu nowych biomarkerów”, zauważa Thomaidis. System został również wykorzystany w celu wykrycia substancji psychoaktywnych i ich dystrybucji, a także ich stosowania w 16 krajach. Dzięki temu wiemy, że najwyższą popularnością nowe substancje psychoaktywne cieszą się w okolicach Nowego Roku, co wskazuje, że ich konsumpcja wzrasta podczas świąt i imprez. „Wyniki sugerują, że ograniczenie używania substancji psychoaktywnych i ochrona zdrowia publicznego powinny być realizowane nie tylko na poziomie krajowym – wymaga to zorganizowanej globalnej kampanii”, dodaje Thomaidis.
System wczesnego ostrzegania na potrzeby zdrowia publicznego
Wyniki projektu uzupełnią realizowane w całej Europie badania nad analizą ścieków, co może doprowadzić do powstania systemu wczesnego ostrzegania o problemach zdrowotnych w społeczeństwie. Ponadto dane z takich analiz mogą posłużyć do realizacji działań przez władze publiczne. „Nowa metoda badań przesiewowych może stanowić źródło cennych informacji dotyczących oceny stanu zdrowia publicznego, badań epidemiologicznych i kwestii środowiskowych”, mówi Thomaidis.
Źródło: cordis.europa.eu
foto: freepik.com