Brak równowagi płynów w organizmie może powodować w nim poważne szkody, jednak jest też dobra wiadomość – powstał nowy czujnik, który jest w stanie odpowiednio wcześnie wykryć ryzyko.
Płyny stanowią ponad połowę masy ludzkiego ciała. Dokładna ilość różni się w zależności od osoby, ale dla każdego bez wyjątku niezbędne jest utrzymywanie odpowiedniej równowagi płynów do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przyjmowanie większej ilości płynów, niż jesteśmy w stanie wydalić, może wywołać poważne problemy, szczególnie w przypadku osób zagrożonych odwodnieniem lub nadmiernym nawodnieniem. Pacjenci mogą cierpieć na choroby współistniejące, takie jak uszkodzenie nerek, a czasami nierównowaga poziomu płynów może prowadzić nawet do śmierci. Niestety, obecne metody monitorowania płynów są czasochłonne i często nie dają dokładnego obrazu sytuacji. „Dokładna i wiarygodna ocena nawodnienia pacjenta pozostaje wyzwaniem ze względu na brak złotego standardu”, wyjaśnia Martin Engebretsen, współzałożyciel i dyrektor ds. marketingu firmy Mode Sensors oraz koordynator projektu ReBalans. W praktyce klinicznej personel często polega na połączeniu różnych metod, w tym na badaniu krwi, wykresach bilansu wodnego (które pokazują ilość przyjętych i wydalonych płynów), ocenie objawów klinicznych (takich jak turgor skóry) i monitorowaniu masy ciała. „Korzystanie z tych metod, choć kompleksowych, jest czasochłonne i często nie dostarcza danych na czas”, mówi Engebretsen. „To opóźnienie w wykrywaniu zmian w poziomie nawodnienia może uniemożliwić szybką reakcje, prowadząc do być może dających się uniknąć komplikacji zdrowotnych”. W ramach finansowanego przez Unię Europejską projektu ReBalans zespół złożony z uczonych i programistów z Mode Sensors stworzył wyrób o nazwie Re:Balans – czujnik w formie plastra do noszenia na ciele, który umożliwia badanie nawodnienia organizmu. Ta forma testu jest nieinwazyjna i pozwala na stały pomiar poziomu płynów, automatycznie dostarczając danych dotyczących stanu pacjenta.
Ubieralny czujnik monitorujący nawodnienie
System Re:Balans to połączony za pośrednictwem funkcji Bluetooth plaster, który po umieszczeniu na skórze pacjenta zbiera dane za pomocą wielu zintegrowanych czujników. Należą do nich: wieloczęstotliwościowy czujnik impedancji bioelektrycznej, który odczytuje aktywność elektryczną w tkankach ciała; akcelerometr, który mierzy ruch i wibracje; oraz termistory, które wykrywają temperaturę. „Wyrób jest również wyposażony w zastrzeżone, chronione patentem algorytmy”, dodaje Engebretsen. „Służą one do przetwarzania danych ze wszystkich czujników, dzięki czemu dostarczają dokładnych i wiarygodnych informacji o stanie nawodnienia”. Za pobieranie danych z czujników i bezpieczne przesyłanie ich do systemów monitorowania pacjenta odpowiada brama internetu rzeczy (IoT), która zapewnia płynny przepływ danych w czasie rzeczywistym. Wreszcie, aplikacja umożliwia kompleksowy i szczegółowy przegląd stanu wielu pacjentów pod kątem nawodnienia i innych biomarkerów, agregując dane w celu ułatwienia skutecznego i świadomego podejmowania decyzji klinicznych.
Rozwój technologii i badania kliniczne
W ramach projektu ReBalans zespół znacząco udoskonalił swoją technologię, zwiększając niezawodność gromadzenia surowych danych, przetwarzania danych i możliwości w zakresie produkcji. Ponadto przeprowadzono zakrojone na szeroką skalę badania kliniczne, a także testy bezpieczeństwa i skuteczności działania, zarówno samodzielnie, jak i we współpracy z podmiotami prowadzącymi badania kliniczne i akredytowanymi ośrodkami badawczymi. „Wszystkie testy uzyskały pozytywny wynik, a następnie przygotowano pełną dokumentację, która została dołączona do wniosków o zatwierdzenie przez organy regulacyjne zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Unii Europejskiej”, zaznacza Engebretsen.
Cel: wprowadzenie produktu na rynek
W ramach projektu udało się wytworzyć dojrzały produkt o potwierdzonej w badaniach skuteczności monitorowania nawodnienia, który uzyskał certyfikat ISO 13485 w zakresie bezpieczeństwa i jakości wyrobów medycznych. Co więcej, zespół projektu złożył nowe wnioski patentowe z myślą o ochronie swojej technologii, a także zawarł trzy umowy o współpracy handlowej. Na ostatni kwartał 2024 roku planowana jest realizacja nowego badania pilotażowego, którego celem ma być wykazanie wartości i przydatności rozwiązania Re:Balans na oddziałach rehabilitacyjnych placówek opieki nad osobami starszymi. „Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w 2025 roku zamierzamy wprowadzić nasz wyrób na rynek we współpracy z partnerami handlowymi z Europy i Stanów Zjednoczonych”, dodaje Engebretsen.
Źródło: cordis.europa.eu
foto: freepik.com