Laboratorium Energooszczędnych Technologii Materiałów i Inżynierii Materiałowej jest jednym z laboratoriów w Centrum Naukowo–Wdrożeniowym Inteligentnych Specjalizacji Regionu Świętokrzyskiego przy Politechnice Świętokrzyskiej kierowane przez dr. Mateusza Iwańskiego.
Posiada ono unikalny sprzęt laboratoryjny nie tylko w skali krajowej ale również i międzynarodowej wykorzystywany do badań materiałów drogowych i budowlanych. Do najbardziej specjalistycznych urządzeń należy zaliczyć tomograf rentgenowski x-ray CT. Powala on w sposób nieinwazyjny badać strukturę materiału w zakresie zawartości wolnych przestrzeni (porów), ich rozkładu oraz wielkości. Analiza taka ma bardzo istotne znaczenie w zakresie oceny odporności materiału drogowego/budowalnego na oddziaływanie wody i mrozu czyli oceny jego trwałości eksploatacyjnej. Tomografia rentgenowska x-ray CT pozwala również dokonywać diagnostyki materiałów budowanych w zakresie określania występowania w nich potencjalnych defektów struktury materiału. W efekcie można prognozować okres ich trwałości.
Laboratorium posiada również kompletne wyposażenie laboratoryjne do badań mieszanek mineralno-asfaltowych na etapie ich projektowania oraz realizacji badań wykonawczych. Zaopatrzone jest w sprzęt laboratoryjny, który pozwala badać wysokotemperaturowe i niskotemperaturowe parametry reologiczne mieszanek mineralno-asfaltowych. Dzięki czemu można prognozować ich zachowanie w czasie eksploatacji nawierzchni asfaltowej poddawanej oddziaływaniu wysokich letnich i niskich zimowych temperatur. Laboratorium umożliwia projektowanie i badanie wszelkiego rodzaju mieszanek mineralno-asfaltowych takich jak beton asfaltowy, beton asfaltowy o wysokim module i mieszanka mastyksowo grysowa SMA.
Bardzo istotny zakres badań realizowanych w Laboratorium Energooszczędnych Technologii Materiałów i Inżynierii Materiałowej dotyczy lepiszczy asfaltowych. Posiadając nowoczesne urządzenia laboratoryjne np. takie jak reometr DHR, aparat BBR można dokonywać oceny jakości asfaltu, opracowywać i badać lepiszcza modyfikowane w zakresie podstawowych i reologicznych ich charakterystyk.
Nowoczesny sprzęt laboratoryjny umożliwia realizacje prac dotyczących opracowywania lepiszcza stosowanego do wytwarzania mieszanek mineralno-asfaltowych w technologii „na ciepło” i „na półciepło” czyli o obniżonej temperaturze produkcji i wbudowywania w konstrukcję nawierzchni. Zaawansowany sprzęt laboratoryjny umożliwa badanie charakterystyk niskotemperaturowych oraz wysokotemperaturowych lepiszcza.
Laboratorium Energooszczędnych Technologii Materiałów i Inżynierii Materiałowej zgodnie ze swoim założeniem prowadzi szeroką współpracę w zakresie realizacji prac komercyjnych zlecanych przez jednostki gospodarcze nie tylko z naszego regionu ale również i całego kraju. Działalność komercyjna dotyczy przede wszystkim badania lepiszczy asfaltowych, kruszywa oraz projektowania różnego rodzaju mieszanek mineralno-asfaltowych oraz wykonywania badań odbiorczych na rzecz inwestora lub wykonawcy.
Stale rozwijająca się współpraca Laboratorium w zakresie gospodarczym jest możliwa, co już podkreślano wcześniej, dzięki nowoczesnemu sprzętowi laboratoryjnemu a przede wszystkim pracownikom naukowo-badawczym posiadającym bardzo wysokie kompetencje zawodowe. Efektem jest dynamicznie zwiększająca się z roku na rok ilość komercyjnych prac we współpracy z przemysłem.
Kontakt : dr inż. Mateusz Iwański
E-mail: [email protected]
Tel. 41 34 24 560