Published on :

Laboratorium Biomasy Stałej i Energetyki Biogazowej, kierowane przez dr hab. inż. Jolantę Latosińską prof. PŚk  zajmuje się wykorzystaniem odpadów organicznych do produkcji energii odnawialnej. W szczególności laboratorium koncentruje się na dwóch głównych obszarach: przetwarzaniu biomasy stałej oraz produkcji biogazu.

Respirator z analizatorem gazów, źródło: Politechnika Świętokrzyska

W kontekście biomasy stałej laboratorium bada możliwości przekształcania różnorodnych odpadów organicznych, takich jak resztki roślinne, odpady rolnicze i leśne, w biopaliwa stałe. Drugi obszar działalności laboratorium to energetyka biogazowa. W tym zakresie laboratorium bada proces fermentacji, w którym mikroorganizmy rozkładają materię organiczną, produkując biogaz. Ten zaś, składający się głównie z metanu, może być używany jako paliwo do produkcji ciepła i energii elektrycznej. Laboratorium prowadzi badania nad optymalizacją procesu fermentacji, zwiększaniem wydajności produkcji biogazu oraz możliwościami wykorzystania różnych substratów organicznych, takich jak odpady spożywcze, obornik czy osady ściekowe.

Eksperci korzystają z zaawansowanych sprzętów (na wyposażeniu znajduje się m.in. respirator z pomiarem gazów), co pozwala na przeprowadzenie precyzyjnych  badań i analiz. W ten sposób, Laboratorium Biomasy Stałej i Energetyki Biogazowej przyczynia się do rozwoju technologii odnawialnych źródeł energii, promując zrównoważone i ekologiczne metody przetwarzania odpadów organicznych na energię​. Warto przy tym zaznaczyć, że biomasa stanowi 80% potencjału odnawialnych źródeł energii.

Laboratorium oferuje współpracę:

  1. podmiotom prowadzącym działalność w zakresie gospodarki odpadami oraz w zakresie wykorzystywania i przetwarzania biomasy na cele odzysku materiałowego i energetycznego:
    • operatorom biogazowni
    • producentom paliw alternatywnych
    • operatorom instalacji przetwarzania odpadów
    • zarządzającym składowiskami odpadów
    • firmom recyklingowym
  2. podmiotom prowadzącym zakłady przetwarzania biologicznego biomasy i poszukującym metod zwiększenia produktywności i wydajności swoich instalacji.

 

Kontakt: dr hab. inż. Jolanta Latosińska, prof. PŚk

e-mail: [email protected]

tel.   41 34 24 571