W Katedrze Inżynierii i Chemii Środowiska na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej działalność rozpoczęło Laboratorium Geologiczne, którego opiekunem jest dr inż. Agnieszka Pękala. W skład wyposażenia laboratoryjnego wchodzi m.in. najnowszej generacji mikroskop polaryzacyjny Panthera TEC POL trin z kamerą mikroskopową Pro-S5 Lite wraz z oprogramowaniem – jedyne takie urządzenie na Podkarpaciu.
Prowadzone przez dr inż. Agnieszkę Pękalę badania laboratoryjne obejmują zagadnienia geologiczne, materiałowe oraz środowiskowe zarówno w stopniu podstawowym, jak i specjalistycznym. Diagnostyka badawcza mineralogiczno-petrograficzna dotyczy: składu mineralnego skał, materiałów budowlanych, uziarnienia, wysortowania i obtoczenia materiałów okruchowych oraz oceny procesów wtórnych i mineralizacyjnych. Znaczna część badań skupia się na rozpoznaniu reaktywnych minerałów krzemionkowych w kruszywach, oznaczanych według obowiązujących norm i opartych na procedurze GDDKiA PB/3/18 Załącznik 3 do Wytycznych technicznych klasyfikacji kruszyw krajowych i zapobiegania reakcji alkalicznej w betonie stosowanym w nawierzchniach dróg i drogowych obiektach inżynierskich, czerwiec 2019.
Badania diagnostyczne
Urządzenie umożliwia prowadzenie badań diagnostycznych w zakresie:
- składu mineralnego skał, osadów dennych, materiałów budowlanych,
- właściwości skał wykorzystywanych w budownictwie i drogownictwie,
- uziarnienia, wysortowania i obtoczenia materiału okruchowego,
- oceny procesów wtórnych i mineralizacyjnych,
- badania cech strukturalno-teksturalnych skał, kruszyw budowlanych,
- analizy oddziaływania czynników środowiskowych na kruszywa mineralne, skały,
- rozpoznania reaktywnych minerałów krzemionkowych w kruszywach, m.in. opalu, krystobalitu, trydymitu, chalcedonu i kwarcu.
Ponadto Laboratorium rozpoczęło już współpracę z Centrum Technologicznym Budownictwa – Instytutem Badań i Certyfikacji Sp. z o.o.
Źródło: w.prz.edu.pl