Published on :

CLP-B Sp. z o.o., to niezwykłe miejsce na laboratoryjnej mapie Polski. Trafiając na ulicę Rybnicką 6 w Jastrzębiu-Zdroju, w jednym miejscu znajdziemy duże laboratorium pomiarowo-badawcze, organizatora badań biegłości, producenta certyfikowanych materiałów odniesienia i jednostkę inspekcyjną.

Realizowane są tu usługi badawcze w dziedzinie węgla, mieszanek węglowych, żużli, popiołów, paliw alternatywnych, gleb, odpadów, biomasy stałej, koksu, produktów węglopochodnych powstających w procesie koksowania, wód i ścieków, środowiska pracy, gazów i pyłu kopalnianego, emisji gazów i pyłów; usługi inspekcyjne w dziedzinie paliw stałych, gazów i biomasy stałej.

CLP-B Sp. z o.o. jest rzeczoznawcą do spraw ruchu zakładu górniczego w grupie XV – zagrożenie metanowe i pyłowe, w grupie XVI – zagrożenia pożarowe, w grupie XVIII- zagrożenia wyrzutami gazów i skał.

Wykonywane są tu także oceny i ekspertyzy dla przemysłu górniczego, koksowniczego, energetycznego, sektora komunalnego oraz samorządu terytorialnego.

Ponadto Firma prowadzi działalność szkoleniową.

Zapraszamy do lektury rozmowy z osobami, które nadają kierunek rozwojowi firmy: Piotrem Huzarewiczem – Prezesem Zarządu, Dyrektorem Spółki oraz Arturem Skibickim – Zastępcą Prezesa Zarządu, Dyrektorem ds. Technicznych. Rozmowę przeprowadził Krzysztof Wołowiec.

Piotr Huzarewicz, Prezes Zarządu, Dyrektor Spółki

Krzysztof Wołowiec: W ubiegłym roku CLP-B obchodziło swoje 25-lecie. To z pewnością był czas wspomnień i podsumowań. Powspominajmy i przedstawmy tą historię.

Piotr Huzarewicz: Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze (CLP-B) powstało z przekształcenia laboratorium chemicznego i węglowego KWK „Zofiówka” na mocy Uchwały nr 290/II/96 Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. z dnia 16 grudnia 1996 roku i rozpoczęło swoją działalność od 1 stycznia 1997 roku jako jednostka umieszczona w strukturze organizacyjnej KWK „Zofiówka” podległa bezpośrednio Dyrektorowi Kopalni.

Od 1 września 1998 roku CLP-B funkcjonuje jako samodzielna jednostka gospodarcza, której głównym zadaniem było i jest wykonywanie analiz chemicznych, fizykochemicznych oraz innych badań technologicznych na potrzeby podmiotów Grupy Kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A., a także pozostałych Klientów.

Krzysztof Wołowiec: 25 lat funkcjonowania na rynku badań laboratoryjnych oznacza, że się udało…

Piotr Huzarewicz: Na przestrzeni minionych lat sytuacja na rynku usług laboratoryjnych w Polsce rozwijała się dynamicznie. Aby utrzymać się na tym trudnym rynku, należało przekonać potencjalnych Klientów do swoich kompetencji i jakości świadczonych usług. Dla wielu Klientów usług laboratoryjnych najważniejszym pytaniem jest, jak w tym wszystkim znaleźć rzetelnego i wiarygodnego wykonawcę badań i jakie przyjąć kryteria tych poszukiwań i wyboru. Drogą do sukcesu stało się podjęcie decyzji o wdrożeniu systemu zarządzania w laboratorium i jego akredytacja. Zatem odpowiadając na pytanie – tak, udało się zbudować duże, wiarygodne laboratorium, które broni się na rynku jakością wykonywanych badań.

Krzysztof Wołowiec: Jak trudna to była droga? 

Artur Skibicki, Zastępca Prezesa Zarządu, Dyrektor ds. Technicznych

Artur Skibicki: Najtrudniejszy jest zazwyczaj pierwszy krok i tak było również w naszym przypadku. Od momentu podjęcia decyzji o budowaniu i wdrażaniu systemu zarządzania w naszym laboratorium do uzyskania certyfikatu akredytacji minęło blisko 2 lata. To był czas ciężkiej i intensywnej pracy. Jako pierwszy wdrożony został system zgodny z wymaganiami normy PN-EN 45001:1993 oraz Przewodnikiem ISO/IEC -25:1990.

Przygotowując laboratorium do uzyskania akredytacji zostały zrealizowane m.in. etapy takie jak:

  • przegląd stanu CLP-B pod kątem stopnia spełniania wymagań normy
    oraz Przewodnika;
  • opracowanie wykazu zmian i prac wdrożeniowych, które powinny zostać podjęte i wykonane;
  • przeprowadzenie analizy kosztów realizacji planowanych działań;
  • opracowanie dokumentacji technicznej i systemowej w tym: Księgi Jakości, procedur systemowych i badawczych, opracowanie wzorów formularzy do stosowania i innych powiązanych dokumentów.
  • określenie deklaracji kierownictwa i opracowanie Polityki Jakości oraz określenie celów jakościowych;
  • rozpoczęcie cyklu systematycznych szkoleń pracowników w zakresie opracowywania dokumentów systemu jakości w laboratorium badawczym oraz określenie zasad podnoszenia kwalifikacji w zakresie metod i technik laboratoryjnych;
  • przeprowadzenie audytów wewnętrznych;

Ostatnim krokiem było złożenie formalnego wniosku o akredytację oraz poddanie się ocenie przez jednostkę akredytującą. Zwieńczeniem tej ciężko wykonanej pracy było otrzymanie pierwszego certyfikatu akredytacji dla CLP-B. Aktualnie w zakresie akredytacji AB 300 znajduje się 1262 oznaczeń (przyp. red. stan na dzień 20.06.2024 r.)

Krzysztof Wołowiec: Czy warto było?

Piotr Huzarewicz: J.K. Galbraight powiedział:

„Jakość jest sprawą wszystkich i zależy od poziomu świadomości wszystkich.

W dziedzinie zarządzania, jakość jest możliwa do urzeczywistnienia tyko poprzez działania organizacyjne, kompleksowe, integrujące wszystkie gałęzie składające się na efekt końcowy.”

Najważniejszymi zaletami wdrożenia systemu zarządzania były:

  • uporządkowanie prac laboratoryjnych i poprawa organizacji pracy,
  • określenie zakresu odpowiedzialności dla poszczególnych pracowników,
  • czytelny sposób postępowania w określonych sytuacjach,
  • usystematyzowanie podnoszenia kwalifikacji personelu,
  • wzrost prestiżu laboratorium,
  • zwiększenie konkurencyjności laboratorium na rynku lokalnym, krajowym i międzynarodowym.

Dzięki akredytacji Klienci mają zaufanie, że CLP-B zapewnia świadczenie swoich usług w sposób kompetentny i solidny. Akredytacja jest wysoce uznawanym, zarówno na poziomie krajowym jak i międzynarodowym, potwierdzeniem posiadanych kompetencji technicznych, jak i wiarygodnym potwierdzeniem wdrożenia systemu zarządzania. Warto było podjąć wysiłek w celu uzyskania akredytacji, gdyż obecnie jesteśmy jednym z nielicznych akredytowanych laboratoriów w branży sektora górniczego, a także jednym z największych akredytowanych laboratoriów w Polsce. Podczas wszystkich ocen Polskiego Centrum Akredytacji auditorzy podkreślają mocne strony funkcjonowania naszych systemów zarządzania, działania realizowane na rzecz ciągłego doskonalenia oraz systematyczne rozszerzanie dotychczasowych zakresów akredytacji jak również zakresu nowych usług. 

Krzysztof Wołowiec: Co znalazło się wśród wspomnianych przez Pana mocnych stron?

Piotr Huzarewicz: Przede wszystkim wysokie kwalifikacje personelu. To dla nas szczególnie ważne, ponieważ to personel decyduje o wysokiej jakości naszych usług.

Poza tym wśród mocnych stron wskazywanych przez auditorów w trakcie ocen naszego laboratorium pojawiają się regularnie:

  • zaangażowanie dyrekcji, kierownictwa i personelu technicznego w proces akredytacji oraz w doskonalenie systemu zarządzania i obszarów technicznych,
  • szeroki, kompleksowy zakres świadczonych usług dostosowywany do potrzeb rynkowych,
  • wysoki wskaźnik zadowolenia Klientów.

 Realizacja wszystkich naszych prac prowadzona jest na gruncie rzetelności i uczciwości, w oparciu o profesjonalizm i bezstronność naszych pracowników. To nasza podstawowa zasada. W CLP-B mamy opracowane i wdrożone Zasady Etyki Zawodowej, które są przewodnikiem określającym wskazówki dotyczące sposobu realizacji obowiązków pracowników wobec CLP-B Sp. z o.o., a tym samym wobec naszych Klientów. 

Krzysztof Wołowiec: Dziś, po ponad 25 latach działalności, CLP-B to nie tylko laboratorium badawcze.  

Artur Skibicki: Zgadza się. Możemy z dumą powiedzieć, że CLP-B to nowoczesna jednostka badawczo-usługowa, która nie skupia swojej działalności wyłączenie na usługach laboratoryjnych. W portfolio naszej firmy znajdują się również usługi rzeczoznawcze i szkoleniowe, posiadamy mocno rozwijający się dział ocen i ekspertyz skupiający się głównie na obszarze związanym z ochroną środowiska. Jesteśmy również akredytowanym podmiotem w zakresie usług inspekcyjnych w ramach normy PN-EN ISO/IEC 17020 (certyfikat akredytacji nr AK 017). Nasza pierwsza akredytacja w zakresie AB 300 obejmowała 30 oznaczeń. Dziś zakres akredytacji CLP-B to 77-stronicowy dokument obejmujący 1262 pozycji. Poza laboratorium badawczym jesteśmy również akredytowanym organizatorem badań biegłości (PT 003) oraz pierwszym w Polsce akredytowanym producentem certyfikowanych materiałów odniesienia (RM 001). Również w tych obszarach sukcesywnie zwiększamy zakres działalności.

Krzysztof Wołowiec: Jak wyglądają plany CLP-B na przyszłość? 

Piotr Huzarewicz: Chcemy utrzymywać i doskonalić wszystkie funkcjonujące systemy zarządzania.

Ponadto zamierzamy rozszerzać zakresy akredytacji AB 300, AK 017, PT 003, RM 001 w oparciu o dane z rynku, potrzeby Klientów i nasze własne analizy i przewidywania.

Jednym z priorytetowych celów w chwili obecnej jest wdrożenie systemu zarządzania dla laboratorium wzorcującego wg. PN-EN ISO/IEC 17025 i otrzymanie akredytacji PCA. 

W planach strategicznych z zakresu systemu zarządzania znalazło się także wdrożenie systemu zarządzania środowiskowego wg PN-EN ISO 14001 i otrzymanie certyfikacji firmy zewnętrznej. Jest to certyfikacja nakierunkowana na proekologiczne działanie organizacji. 

Plan rozwoju CLP-B ma jeszcze wiele innych pozycji i z pewnością będziemy o nich informować w swoim czasie.  Chcemy dać o sobie znać, zadziwiać Klientów, przyciągać ich i spełniać ich oczekiwania.  

Nasze plany to dalsza dywersyfikacja usług, zwiększanie efektywności poprzez rozwój cyfrowy Spółki.  

Misją CLP-B jest świadczenie usług najwyższej jakości, które przyczyniają się do sukcesu naszych Klientów.

Konsekwentna realizacja tej misji ściśle współgra z naszą wizją, by stać się liderem na rynku usług laboratoryjnych mającym siłę przebicia wielkiego przedsiębiorstwa, a zarazem elastyczność małej firmy.

Krzysztof Wołowiec

Gratuluję skutecznego zarządzania firmą. Przebywając tu czuję, że jestem w laboratorium o wysokich kompetencjach. Bardzo dziękuję za rozmowę i życzę dalszego rozwoju.