Published on :

Najnowszą generacją technologii sieci mobilnych jest sieć 5G, jest ona bardziej wydajna i gwarantuje szybsze pobieranie danych niż sieć 4G. Dzięki temu będzie możliwe m.in. pobranie filmu 3-godzinnego w kilka sekund. Ta nowoczesna technologia pozwoli na rozwój innych technologii m.in. Internet Rzeczy (IoT) czy rzeczywistość wirtualna.

Badania nad tą siecią pozwoliły stwierdzić, że przyniesie ona ogromne korzyści dla branży medycznej, robotyki czy innych zastosowań przemysłowych. Wg informacji z chińskich mediów technologia 5G, wspomagała zdalną operację mózgu pacjenta, który był oddalony o 3000 km. Już dzięki sieci 4G możliwe były operacje chirurgiczne za pomocą robota, lecz odległe byłyby niewykonalne ze względu na opóźnienia. Trwają testy terenowe i badanie bezpieczeństwa sieci 5G.

Komitet Techniczny IEC/TC 106, zajmujący się Normami Międzynarodowymi dotyczącymi metod pomiarowych i obliczeniowych, które służą do oceny narażenia ludzi na pola elektryczne, magnetyczne i elektromagnetyczne powołał trzy grupy robocze badające 5G: JWG 11, JWG 12 i JWG13. Opracowano raport techniczny IEC/TR 62669 z 2019 roku, na którego podstawie można upewnić się czy sieci i stacje bazowe są prawidłowo testowane.

Ta nowoczesna technologia rozwija się w bardzo szybkim tempie i testowanie jej musi odbywać się zgodnie z określonymi normami i zapewnieniem wszystkim bezpieczeństwa.

Źródło: Polski Komitet Normalizacyjny