Published on :

Bioaktywne więzadła są nadzieją na szybszy powrót do zdrowia po kontuzji. Projekt opracowany przez polskich naukowców wchodzi w fazę badań klinicznych.

Materiały, z których wytworzone są innowacyjne więzadła wykonane są za pomocą dwóch unikalnych technologii: pierwszą z nich jest zastosowanie splotu włókien implantu o bardzo wysokiej wytrzymałości, a drugą pokrycie ultradźwiękowe sztucznych więzadeł nanocząsteczkami, które są składnikiem budulcowym kości i zębów. Taka technologia powoduje lepsze mocowanie więzadła do kości pacjenta. Materiał szybko łączy się z tkankami i tworzy nową tkankę kostną.

Takie rozwiązanie może znaleźć zastosowanie w zabiegach rekonstrukcyjnych. Badania przedkliniczne wynalazku zakończyły się powodzeniem i wystawieniem certyfikatu, gwarantującego bezpieczeństwo użytych materiałów. Implanty były przekazywane kontuzjowanym psom i monitorowane. Na podstawie opinii weterynarzy i właścicieli można stwierdzić, że takie rozwiązanie działa. Bioaktywne więzadła są właśnie w fazie badań klinicznych. Być może jeszcze w tym roku odbędą się pierwsze implantacje, a następnie wprowadzenie materiału na rynek. Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Więcej informacji o projekcie: https://labnano.pl/index.php/pl/projekty/nanoligabond

Natalia Szymańska-Lekczyńska

Źródło: Polska Akademia Nauk