Published on :

Tyranozaur jest najbardziej znanym dinozaurem, ważył do sześciu ton i mierzył nawet trzynaście metrów od głowy do ogona. Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Missouri, Ohio i Florydy sugerują, że dwa otwory znajdujące się w czaszce pełnią inną rolę niż sądzono dotychczas. Wyniki opublikowano w piśmie „The Anatomical Record”.

Przez lata badacze twierdzili, że otwory czaszkowe służyły do mocowania mięśni i pomagały w ruchu szczęk gada. Nowe badania wskazują, że prawdopodobnie odgrywały rolę w regulacji temperatury w głowie dinozaura. Przeprowadzono obrazowanie termiczne aligatorów, ponieważ one tak samo jak tyranozaury mają otwory w czaszce wypełnione naczyniami krwionośnymi. Okazało się, że gdy było chłodniej zwierzęta próbowały się ogrzać, a w otworach pokazywały się duże gorące punkty, natomiast gdy robiło się cieplej otwory były ciemniejsze. Badania wykazały, że aligatory mają w głowie tzw. wewnętrzny termostat.

Na podstawie przeprowadzonych badań badacze stwierdzili, że otwory na czaszce mogły służyć do termoregulacji, poprzez ogrzewania lub chłodzenie krwi w znajdujących się naczyniach krwionośnych.

 

Źródło: dzienniknaukowy.pl

Zdjęcie: naukawpolsce.pap.pl