Published on :

Witamina B3 jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania układów nerwowego i hormonalnego. Jej niedobór jest bardzo niebezpieczny.

Witamina B3 inaczej niacyna, PP lub kwas nikotynowy. Wspomaga działanie głównych układów w organizmie m.in. nerwowego i hormonalnego oraz w leczeniu miażdżycy. Dodatkowo ma właściwości przeciwmigrenowe i łagodzi zmiany trądzikowe. Pomaga także w leczeniu depresji, obniża poziom lęku i może dodawać pewności siebie.

Niacyna występuje w bardzo wielu produktach spożywczych m.in. w mięsie, orzechach arachidowych, rybach czy kaszy, ryżu i ziemniakach. B3 znajduje się w mleku i roślinach takich jak szpinak, sałata.

Niedobór witaminy B3 powoduje przebarwienia skóry, występowanie pęcherzy na ciele oraz zaburza działanie układu nerwowego, może mieć wpływ na układ pokarmowy.

Czasami witamina B3 wymaga dodatkowej suplementacji. Należy przyjmować ją regularnie gdyż to gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Szczególnie aby uchronić się przed szkodliwymi bakteriami czy depresją.

 

Źródło: dzienniknaukowy.pl