Published on :

PGE jako Grupa na pewno nie udźwignie budowy elektrowni jądrowej – ocenił w czwartek prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Jak zaznaczył, ciągle nie ma decyzji politycznej ws. atomu. Wielkość tej inwestycji będzie przekraczała nasze możliwości” – oświadczył Dąbrowski na konferencji wynikowej. „Na pewno jako grupa nie udźwigniemy budowy elektrowni jądrowej” – dodał prezes.

Przypomniał, że w kwestii energetyki jądrowej musi się pojawić decyzja polityczna, której – jak zauważył – nie ma.

Dąbrowski przypomniał jednocześnie, że PGE – za pośrednictwem spółki PGE EJ1, w której ma większość udziałów – prowadzi prace przygotowawcze w ramach polskiego programu energetyki jądrowej.

Na początku marca 2020 r. pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski mówił, że decyzje w sprawie wyboru partnera w realizacji polskiego programu budowy energetyki nuklearnej powinny zapaść w ciągu najbliższych 10-12 miesięcy. Podkreślił, że w ciągu 20 lat Polska zamierza wybudować 6-9 gigawatów mocy w energetyce nuklearnej, co będzie oznaczało budowę sześciu reaktorów w kilku miejscach w Polsce.

Koszt całego programu minister Naimski szacował na 100-120 mld zł, z czego ok. 50-60 mld zł w pierwszej dekadzie jego realizacji.

Źródło: PAP