Published on :

Laboratorium systemów lotniczych i autonomicznych z unijną dotacją. Obiekt powstaje w Sierakowie pod Przasnyszem. Ma być gotowe w połowie roku. Będzie częścią Ośrodka Badań Lotniczych, którego budowę jesienią ubiegłego roku rozpoczęła Politechnika Warszawska.

Inwestycja będzie kosztować w sumie ponad 60 mln zł. Politechnika Warszawska otrzymała 40 mln unijnej dotacji na ten cel.

 Współpraca z takim partnerem to ogromna szansa dla powiatu – mówi starosta Krzysztof Bieńkowski. – Przasnysz staje się taką perełką wdrażania innowacji naukowych w dziedzinie systemów bezzałogowych dronów i mam nadzieję, ze to nie tylko splendor związany z tym, że ściągamy naukowców, ale też jako samorząd lokalny cieszymy się z zainteresowania firm, potencjalnych inwestorów, którzy zechcą się tu sprowadzić – wyjaśnia.

Oprócz laboratorium w Sierakowie powstanie też drugie – w Warszawie. W Gmachu Chemicznym na terenie kampusu PW zostanie utworzone laboratorium technologii materiałowych i sensorycznych. – To projekt, który inwestuje w aparaturę, urządzenia i stwarza warunki do prowadzenia zaawansowanych badań wraz z partnerami przemysłowymi. Planujemy stworzyć dwa laboratoria – jedno w powiecie przasnyskim, drugie w Warszawie (…) Współpraca z partnerami pokazała nam, że konieczne jest rozszerzenie celów badawczych – tłumaczy dr hab. inż. Wojciech Wróbel, dziekan Wydziału Fizyki.

Źródło: Polskie Radio RDC

fot.: funduszedlamazowsza.eu