Published on :
Właściwościami termicznymi materiałów ceramicznych dr hab. inż. Aleksandra Mielewczyk-Gryń, prof. PG zajmuje się od siedmiu lat. W tym roku, w ramach programu EUROPIUM – dzięki funduszom programu IDUB, będzie kontynuować prace badawcze m.in. na University State University w Stanach Zjedoczonych. W kolejce jest również wyjazd na uniwersytet w Kiusiu w Japonii.

Na uniwersytecie w Arizonie prof. Aleksandra Mielewczyk-Gryń będzie prowadzić badania w instytucie Navrotsky Eyring Center for Materials, pod kierownictwem prof. Alexandry Navrotsky, jednej z najwybitniejszych specjalistek na świecie w zakresie materiałów ceramicznych.

 – Z profesor Navrotsky miałam już okazję pracować przy innym projekcie, na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis – wyjaśnia badaczka – Mój wyjazd do Arizony będzie kontynuacją prac  nad materiałami ceramicznymi, prowadzonych przeze mnie w Zespole Ceramiki. Innowacją jest tutaj jednak rodzaj tych materiałów. Są to bowiem tlenki wysokoentropowe, odkryte dopiero kilka lat temu materiały o bardzo ciekawych właściwościach. Prace badawcze pod kierunkiem prof. Navrotsky dotyczą termodynamiki powstawania tych tlenków. Dzięki nim pozyskane zostanę dane, które pozwolą lepiej zrozumieć właściwości tej jakże interesującej grupy materiałów.

To nie koniec tegorocznych planów. Po przyjeździe z Arizony prof. Mielewczyk-Gryń będzie kontynuować badania nad materiałami ceramicznymi na Kyushu University w Japonii. Właśnie otrzymała stypendium w ramach Programu im. Bekkera Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA). Stypendia w ramach tego Programu pokrywają koszty pobytu w renomowanych ośrodkach naukowych za granicą. Prof. Gryń znalazła się wśród 126 stypendystów, którzy będą prowadzić badania m.in. w zakresie nauk przyrodniczych, społecznych, inżynieryjnych i technicznych, a także medycznych i humanistycznych. O stypendium ubiegało się niemal pięciuset naukowców z całej Polski.

–  W Japonii będę pracować w International Institute of Carbon-Neutral Energy Research. Wspólnie z innymi naukowcami pod kierownictwem prof. Aleksandara Staykova, będziemy próbowali znaleźć materiały o najlepszych właściwościach elektrycznych, które są stabilne i posłużyć mogą do wytwarzania gotowych ogniw paliwowych zawierających wodór. Wiele branż na świecie jest zainteresowanych takimi badaniami ponieważ to niedaleka przyszłość dla alternatywnych źródeł energii. Już teraz w Kalifornii jeżdżą samochody zasilane wyłącznie wodorem, a w Niemczech powstaje sieć stacji wodorowych.

Do tej pory prof. Aleksandra Mielewczyk-Gryń współpracowała z ośrodkami badawczymi w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Hiszpanii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Indiach , Francji i Rumunii.

– Bardzo lubię pracować w różnych zespołach naukowych i na różnych uczelniach. Ostatni rok nie sprzyjał wyjazdom. Mam nadzieje, że koronawirus nie pokrzyżuje moich planów na ten rok – dodaje naukowczyni.

Źródło: pg.edu.pl