Published on :

Dział badawczo-rozwojowy zakładów Polfarmex SA w Kutnie zyskał 15 nowoczesnych urządzeń wykorzystywanych w procesie tzw. formulacji – jednym z etapów technologii produkcji leków.

Dzięki modernizacji laboratorium formulacji firma docelowo będzie w stanie zaoferować leki w nowych postaciach farmaceutycznych, jednocześnie w większym stopniu dbając o środowisko w trakcie prac badawczo-rozwojowych.

Zakupiona tabletkarka rotacyjna pozwala np. na wytwarzanie tabletek wielowarstwowych. Ponadto dzięki specjalnemu oprzyrządowaniu umożliwia dobór odpowiednich parametrów tabletkowania przy wykorzystaniu bardzo małych ilości wsadowych masy tabletkowej. Jest to szczególnie istotne przy bardzo kosztownych materiałach wyjściowych i substancjach czynnych. Na etapie prowadzonych prób pozwala to zachować docelowe parametry tabletki – informuje firma w informacji dla mediów.

Nowe urządzenia to także oszczędność czasu. Wielozadaniowe urządzenie do badania tabletek jest w stanie w tym samym czasie wykonać pomiar aż pięciu parametrów jakościowych, istotnie skracając czas wykonywanych badań.

Zainstalowane w zakładach w Kutnie urządzenia wykorzystywane podczas rozwoju procesów wytwórczych pozwalają na zużycie w procesie technologicznym mniejszej niż dotychczas ilości wody.

Zgodnie ze strategią rozwoju Grupy Polfarmex, jednym z obszarów działalności badawczo-rozwojowej jest tworzenie leków generycznych z wartością dodaną (GX +). W tym wypadku chodzi o postacie leków o modyfikowanym uwalnianiu substancji czynnej.

Przeprowadzona w Kutnie modernizacja laboratorium formulacji była możliwa dzięki zrealizowaniu dwuetapowego projektu pn. „Wzrost potencjału Polfarmex S.A. do prowadzenia działalności B+R” współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Firma specjalizuje się w produkcji leków generycznych na receptę (Rx) z zakresu pulmonologii, kardiologii, gastrologii, neurologii, dermatologii oraz ginekologii.

Źródło: rynekzdrowia.pl