Published on :

Od wiosny do jesieni jesteśmy narażeni na ukąszenia kleszczy, komarów czy meszek. Szczególnie kleszcze stanowią duże zagrożenie, ponieważ mogą przenosić niebezpieczne dla człowieka czy zwierząt domowych choroby – z boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu na czele. Naukowcy
z Łukasiewicz – Instytutu Włókiennictwa pomagają walczyć z pajęczakami i owadami, oferując specjalną odzież o właściwościach odstraszających i owadobójczych. Przy kontakcie z nią kleszcze, komary i meszki zostają skutecznie zniechęcone i zupełnie unieszkodliwione.

Zachorowania na zakaźne choroby odkleszczowe stały się coraz istotniejszym problemem do rozwiązania. Niebezpieczne bakterie są przenoszone za pośrednictwem drobnych pajęczaków –  kleszczy. Niestety wyraźne zmiany klimatyczne przyczyniają się do ich dłuższej aktywności, co oznacza, że mogą żerować także w miesiącach zimowych. Dodatkowo przez wysokie temperatury w kraju oprócz kleszcza pospolitego, łąkowego czy tajgowego pojawił się także nowy, afrykański gatunek, który do tej pory występował głównie na obszarze Euroazji. Na małe pajęczaki można natrafić przede wszystkim w miesiącach wakacyjnych, gdy przebywamy na świeżym powietrzu – w lasach, na łąkach, a nawet w miejskich parkach czy ogródkach. Warto więc zadbać o odpowiedni ubiór, ponieważ np. borelioza przenoszona przez kleszcze jest bardzo zdradliwą i trudną do wykrycia chorobą. Dodatkowo w Polsce poza kleszczami najczęściej narażeni jesteśmy na kontakt z komarami oraz meszkami, których ukąszenia nie tylko są nieprzyjemne i bolesne, ale mogą stanowić również zagrożenie dla zdrowia lub nawet życia człowieka.

W odpowiedzi na te zagrożenia naukowcy w Łukasiewicz – Instytutu Włókiennictwa opracowali metodę nadania odzieży właściwości antyowadowych i antyinsektowych.

– Tematem ochrony przed określonymi zagrożeniami zajmujemy się od wielu lat. Dziś oferujemy sprawdzone rozwiązania, które mogą być stosowane dla materiałów zarówno naturalnych, jak i syntetycznych. Ponadto, proponowane przez nas rozwiązania rozwinęliśmy o dodatkowe właściwości w zakresie działania antybakteryjnego, który zapewni użytkownikowi komfort higieniczny podczas noszenia odzieży – opowiada dr inż. Anna Pinar, Starszy Specjalista ds. Naukowo-Badawczych
w Zakładzie Mechanicznych Technologii Włókienniczych Łukasiewicz – Instytutu Włókiennictwa.

Na tym nie kończy się działalność pracowników Instytutu. W Laboratorium Badań Ekologii Tekstyliów i Środowiska Pracy Łukasiewicz – IW opracowana została procedura badawcza, która pozwala sprawdzać zawartość repelentu w materiale. Naukowcy badają też poziom aktywności antybakteryjnej.

– Analizujemy zawartość środków odstraszających kleszcze i owady oraz poziom aktywności antybakteryjnej. To oznacza, że odzież może nie tylko chronić nas przed pajęczakami i owadami, ale także może oferować komfort użytkowania poprzez neutralizację rozwoju bakterii wywołujących m.in. nieprzyjemny zapach skóry. Badamy także trwałość aktywnych właściwości materiału np. na pranie, działanie czynników zewnętrznych itp. – mówi dr inż. Anna Pinar.

Obecnie odzież posiadająca właściwości owadobójcze i odstraszające ma szerokie zastosowanie i może być wykorzystywana przez żołnierzy, myśliwych, leśników, wędkarzy, grzybiarzy i zwykłych turystów. Warto wiedzieć, że producenci na ogół nie udostępniają informacji na temat badań, zawartych w materiale środków czy ich trwałości. Łukasiewicz – Instytut Włókiennictwa jako jednostka naukowo-badawcza oferuje rozwiązania, które są potwierdzone badaniami testowymi. Naukowcy Instytutu Łukasiewicza mogą również określić skuteczność działania produktów innych producentów, którzy deklarują, że ich odzież ma cechy odstraszające i owadobójcze.

– Chcemy wspierać przedsiębiorców, oferując im kompleksowe zaplecze naukowe. Mamy bardzo bogate doświadczenie, posiadamy odpowiednią aparaturę i dysponujemy własnymi procedurami badawczymi, które możemy rozwijać w zależności od potrzeb usługobiorców. Chętnie podejmiemy współpracę z podmiotami zainteresowanymi aplikacją i sprawdzaniem zawartości repelentów w tekstyliach, jak również oceny funkcji aktywnych w materiałach – tłumaczy Dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Włókiennictwa, dr inż. Tomasz Czajkowski.

Na podstawie prac własnych, a także finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju międzynarodowego projektu Inicjatywy Eureka E! 8083 TickoTex, łódzki Łukasiewicz – Instytut Włókiennictwa oferuje sprawdzone i trwałe rozwiązania w opisanym obszarze ochrony. Naukowcy mają doświadczenie w ocenie właściwości specjalnych tekstyliów, przeznaczonych na wyroby ochronne o działaniu antykleszczowym i antyowadowym z wyszczególnieniem czynników bezpieczeństwa stosowania wyrobów. Opracowane przez Instytut rozwiązania obejmują również łączenie tych funkcji ochronnych z działaniem antybakteryjnym na poziomie cech komfortu higienicznego.

Łukasiewicz – Instytut Włókiennictwa od 76 lat realizuje projekty z zakresu innowacji włókienniczych. Jest jednostką notyfikowaną w zakresie środków ochrony indywidualnej. Posiada akredytowane laboratoria badawcze i jednostkę certyfikującą wyroby i usługi. Instytut wykonuje badania wyrobów włókienniczych, prowadzi ocenę zgodności odzieży ochronnej i rękawic (PPE), jako jedyny ośrodek w Polsce prowadzi certyfikację na znak Standard 100 by OEKO-TEX®, Bezpieczny dla dziecka, Bezpieczny dla Niemowląt, Przyjazny dla Człowieka, certyfikację zgodności wyrobów i usług z dokumentami normatywnymi oraz certyfikację STeP by OEKO-TEX®. Od 1 kwietnia 2019 jest częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Sieć Badawcza Łukasiewicz to trzecia pod względem wielkości zatrudnienia sieć badawcza w Europie. Dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców i inżynierów w nie więcej niż 15 dni roboczych przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów związanych z opracowaniem pomysłu na prace badawcze. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/, ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam – wysokiej jakości – produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zrównoważona gospodarka i energia.

Źródło: lukasiewicz.gov.pl