Published on :
Wiodące czasopismo naukowe „Nature” opublikowało coroczną listę 10 osób, które wywarły pozytywny lub negatywny wpływ na naukę.

Prestiżowe czasopismo opublikowało listę, która „przedstawia szczegóły dotyczące kluczowych osiągnięć w nauce oraz niektóre osoby, które odegrały ważną rolę w osiąganiu tych momentów przełomowych”. Redakcja czasopisma dodaje, że chociaż lista nie ma charakteru „nagrody ani rankingu”, jej treść podkreśla „kluczowe wydarzenia w nauce poprzez fascynujące historie osób zaangażowanych w odkrycia”.

Winnie Byanyima, dyrektor wykonawcza Wspólnego Programu Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS, współtworzyła grupę rzeczników People’s Vaccine Alliance, aby zaangażować światowych liderów w walkę o sprawiedliwy dostęp do szczepionek. Odegrała kluczową rolę, gdy Stany Zjednoczone (USA) poparły uchylenie patentów na szczepionki przeciw COVID.

Friederike Otto, badaczka klimatu z londyńskiego Grantham Institute – Climate Change and the Environment, pomogła założyć grupę World Weather Attribution, której celem stało się przeanalizowanie, czy zmiany klimatyczne są odpowiedzialne za ekstremalne upały, spadki temperatur, ulewy, susze i pożary. Do niedawna naukowcom trudno było jednoznacznie odpowiedzieć, czy zmiana klimatu odgrywała zasadniczą rolę w tworzeniu się tych ekstremalnych zjawisk pogodowych. To już przeszłość.

Zhang Rongqiao jest inżynierem, który kierował pierwszą udaną chińską misją na Marsa. Kiedy łazik Zhurong wylądował 15 maja, Chiny stały się drugim po USA krajem, który umieścił łazika na Marsie. Chińskie misje kosmiczne są gotowe na wielki skok.

Timnit Gebru, badaczka zajmująca się etyką SI, trafiła na pierwsze strony gazet, kiedy została zwolniona przez Google w 2020 roku za wyrażenie swoich obaw dotyczących dyskryminacji czarnoskórych przez SI. W grudniu 2021 roku uruchomiła Distributed AI Research Institute, aby badać sztuczną inteligencję niezależnie od wielkich firm technologicznych. Instytut opracuje modele i aplikacje sztucznej inteligencji, które nie będą opierać się na ogromnych zestawach danych i mocy obliczeniowej wielkich firm technologicznych.

Tulio de Oliveira, bioinformatyk i dyrektor sekwencyjnej platformy innowacyjno-badawczej KwaZulu-Natal uruchomionej w RPA, pomaga odkryć warianty SARS-CoV-2. Jednym z nich jest omikron – niepokojący wariant, który szybko rozprzestrzenia się na całym świecie. De Oliviera, mieszkający na stałe w pobliżu Kapsztadu w RPA, pracuje nad kontrolą epidemii na kontynencie afrykańskim i krajach globalnego południa.

John Jumper, badacz z londyńskiego DeepMind, opublikował AlphaFold, narzędzie, które wykorzystuje sztuczną inteligencję do przewidywania struktur białkowych z niesamowitą dokładnością. Ta dostępna dla każdego baza danych zawierająca prawie każde białko, jakie znajduje się w ludzkim ciele, oparta na sztucznej inteligencji może radykalnie przyczynić się do transformacji nauki.

Victoria Tauli-Corpuz jest filipińską działaczką wywodzącą się z rdzennej ludności tego regionu, która przez sześć lat służyła również jako specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. praw ludności rdzennej. Dzięki jej niestrudzonym wysiłkom, rozłożonym na kilkadziesiąt lat, ludność rdzenna zyskała międzynarodowe uznanie za ochronę bioróżnorodności i klimatu.

Guillaume Cabanac, informatyk z Uniwersytetu w Tuluzie we Francji, zbadał serię dziwnych fraz znalezionych w tysiącach artykułów w czasopismach. Jednym z przykładów jest „fałszywa świadomość” w miejsce znacznie powszechniejszej „sztucznej inteligencji”. Okazało się, że były to fałszywe sformułowania. Stworzył stronę internetową, która pozwala śledzić ponad 400 takich fraz w ponad dwóch tysiącach gazetach. W efekcie jego działań wycofano ponad 120 artykułów.

Meaghan Kall, epidemiolog i urzędniczka służby cywilnej w Wielkiej Brytanii, używa Twittera, aby w prosty sposób wyjaśnić liczne informacje brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia dotyczące koronawirusa. Około 6 000 jej tweetów pomaga rozwiać obawy i zmniejszyć niepokój opinii publicznej związane z takimi tematami, jak warianty SARS-CoV-2 i dane dotyczące koronawirusa w tym kraju.

Janet Woodcock została p.o. komisarza amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) na początku 2021 roku. Pełniąc te obowiązki w FDA, zignorowała zalecenie zewnętrznego panelu i podjęła kontrowersyjną decyzję o zatwierdzeniu leku adukanumab w leczeniu choroby Alzheimera. Więcej kontrowersji pojawiło się, gdy Biały Dom ogłosił, że wkrótce poda szczepionki przypominające przeciwko COVID-19. FDA była zaskoczona tym posunięciem, ale poparła plan.

Źródło: cordis.europa.eu