Published on :

Projekt 3W: woda-wodór-węgiel to inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego. Celem projektu jest wsparcie świata nauki i biznesu w rozwoju nowoczesnych technologii stosowanych w przemyśle, energetyce i medycynie. Trzy zasoby – woda, wodór i węgiel – odpowiednio wykorzystane zmienią polską gospodarkę w bardziej innowacyjną i konkurencyjną. 3W to długofalowy projekt, który ma aktywizować społeczeństwo, biznes, świat nauki i administrację państwową. To również działania na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarki i społeczeństwa.

W najnowszym raporcie BiznesAlert swoją opinią dotyczącą kondycji polskiej gospodarki i środowiska z obszaru wodoru, podzielił się Piotr Maksyś, Dyrektor Klastra Technologii Wodorowych.

“Wodór ma stać się nowoczesnym paliwem i magazynem energii. Mówimy tu zatem o dziesiątkach zastosowań od hulajnóg, przez skutery, samochody, samoloty, jachty po wielki przemysł jak przemysł chemiczny, huty stali czy ciepłownie. Już dziś w polskich planach są osiedla ogrzewane wodorem, a na świecie działają zeroemisyjne (wodorowe) huty stali – mówi Piotr Maksyś, dyrektor Klastra Wodorowego, w rozmowie z BiznesAlert.pl. – Jednakże jesteśmy europejskim liderem w produkcji wodoru w ramach procesów rafineryjnych i to ten wodór musi nam na razie wystarczyć. W przyszłości możemy liczyć na wsparcie elektrowni atomowych w produkcji wodoru, zwiększenia ilości wodoru z farm wiatrowych – zaznacza.

“Rozwój wykorzystania wodoru w Polsce może mieć także znaczenie z punktu widzenia współpracy regionalnej. – Inicjatywa Trójmorza to idealny obszar do  realizowania projektów międzynarodowych, w krajach, w których gospodarka wodorowa dopiero się rozpędza. Możemy zatem wspólnie budować innowacyjne rozwiązania, sieci wytwarzania i przesyłania. Wodór mógłby być wytwarzany na południu i północy Europy, magazynowany w naszych kawernach solnych pod Gdynią i przesyłany do krajów Trójmorza – tłumaczy Maksyś. – Nie będzie tu uniwersalnego rozwiązania dla wszystkich regionów czy miast Polski. Każdy musi przygotować swoje strategie i analizy, jednocześnie pracując nad odpowiednim poziomem akceptacji społecznej dla tej technologii – zastrzega.

Wykorzystanie wody, wodoru oraz węgla do transformacji gospodarki Polski ma doprowadzić do zrównoważonego rozwoju gospodarczego uwzględniającego z jednej strony tworzenie nowych obszarów aktywności ekonomicznej oraz możliwości lepszej ochrony środowiska z drugiej. W ten sposób wsparcie Banku Gospodarstwa Krajowego może zostać przekute w nowe biznesy będące specjalnością Polski.

Źródło: klasterwodorowy.pl