Problematyka zrównoważonego rozwoju i zasobooszczędności w przemyśle, także budowlanym, nabiera obecnie coraz większego znaczenia.
Szczególnie zarządcy starszych obiektów budowlanych często spotykają się z problemem weryfikacji ich stanu technicznego, jak również planowania napraw, remontów i przebudów. Wobec ograniczonych środków finansowych na utrzymanie kluczowa staje się wiarygodna ocena stanu technicznego, co pozwala na racjonalne planowanie prac utrzymaniowych i rozsądne gospodarowanie budżetem.
Laboratorium Konstrukcji Betonowych i Diagnozowania Obiektów Technicznych Politechniki Świętokrzyskiej oferuje usługi w zakresie badań diagnostycznych konstrukcji budowlanych, w budownictwie ogólnym (kubaturowym), komunikacyjnym i przemysłowym. Oprócz podstawowych narzędzi diagnostycznych (sklerometr, endoskop, pehametr), Laboratorium dysponuje zaawansowaną aparaturą taką jak:
– aparatura do badań metodą emisji akustycznej – detekcja uszkodzeń wewnątrz elementów konstrukcyjnych (rysy, korozja zbrojenia, rozwarstwienia i inne), na podstawie analizy fali akustycznej generowanej przez defekt w materiale poddanym działaniu obciążenia,
– georadar z antenami o częstotliwościach od 200 MHz do 2 GHz – ocena struktury wewnętrznej elementów konstrukcji betonowych (rozmieszczenie zbrojenia, pustki, rozwarstwienia, niedobetonowania), ocena grubości elementów z jednostronnym dostępem (np. ściany oporowe), detekcja sieci uzbrojenia terenu,
– skaner laserowy do inwentaryzacji/skanowania 3D obiektów budowlanych, z możliwością automatycznego zapisu pozyskanych danych w plikach CAD,
– urządzenia przeznaczone do współrzędnościowych pomiarów różnego rodzaju obiektów budowlanych i konstrukcyjnych, łączące cechy tachimetru, dalmierza laserowego i niwelatora laserowego, z funkcją zapisu danych w formatach DXF 3D i DWG,
Zakres działań Laboratorium obejmuje także badania pełnoskalowych elementów konstrukcyjnych, poddanych działaniom obciążeń monotonicznych i zmiennych. Dotyczy to na przykład nowych rozwiązań i systemów konstrukcyjnych (przykładowo coraz powszechniej stosowanych budynków z prefabrykatów stalowych lub drewnianych). Nośność, sztywność i bezpieczeństwo konstrukcji nowatorskich, niesprawdzonych w praktyce, niezależnie od obliczeń projektowych, często wymaga eksperymentalnej weryfikacji. Jej zadaniem jest potwierdzenie prawidłowości przyjętych założeń i otrzymanych wyników (projektowanie wspomagane badaniami zgodnie z PN-EN 1990).
Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, oferujemy wykonanie badań wytrzymałościowych, wykorzystując nowoczesne stanowisko badawcze:
– stanowisko wytrzymałościowe – stend z siłownikami hydraulicznymi o zakresach od 0 do 1000 kN,
– optyczny system pomiarowy ARAMIS SRX – system wykorzystywany do dynamicznych pomiarów współrzędnych 3D, przemieszczeń 3D oraz odkształceń powierzchniowych 3D, także w warunkach polowych, maksymalna wielkość skanowanych powierzchni 3890 mm x 3100 mm. Przykład pomiaru odkształceń belki żelbetowej pod obciążeniem przedstawiono na rysunku 1.
Kontakt:
dr inż. Wiktor Wciślik
tel. 41 34 24 436
783 230 617
[email protected]