Published on :

Syntezę nowego środka przeciwbólowego silniejszego od morfiny wykonano na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego na podstawie opracowania prof. Barbary Przewłockiej z Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja PAN w Krakowie. Lek ten w fazie badań przedklinicznych wykazuje działanie znacznie silniejsze niż morfina w bólach neuropatycznych, które powstają w wyniku uszkodzenia układu nerwowego. Trwa weryfikacja jego toksyczności oraz skutków wielokrotnego podania. Nowy środek mógłby w znaczny sposób pomóc pacjentom, u których obecna terapia jest już niewystarczająca i przynosi  efekty niepożądane.

Nową substancją jest związek chemiczny należący do rodziny peptydomimetyków i składa się z tzw. hybrydy. Jedna część cząsteczki oddziałująca na tzw. receptory opioidowe, hamuje transmisję bodźców bólowych natomiast druga część blokuje tzw. receptor melanokortynowy (MC4), którego aktywacja odpowiada za nasilenie bólu. Podanie takiego leku hamuje sygnał bólowy i zabezpiecza przed działaniem wzmacniającym ból. Struktura i działanie cząsteczki zostało zgłoszone do urzędu patentowego.

Badania nad cząsteczką trwały około 15 lat. Być może substancja trafi do badań klinicznych za około 2-3 lata. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Źródło: Polska Akademia Nauk