Published on :

Naukowcy z Kalifornii przeprowadzili badanie kliniczne na grupie dziewięciu osób, w którym wykazują, że zegar epigenetyczny można cofnąć dzięki przyjmowaniu trzech leków. Wiek badanych osób udało się cofnąć o 2,5 roku.

Zegar epigenetyczny opiera się epigenomie organizmu, który obejmuje modyfikacje chemiczne m.in. grupy metylowe znakujące DNA.  Badacze są w stanie ustalić wiek biologiczny mierząc zmiany chemiczne w DNA, które zachodzą wraz z upływem lat. W badaniach użyto hormonu wzrostu i dwóch leków na cukrzycę. Wyniki zaskoczyły naukowców, ponieważ okazało się, że taki koktajl leków może cofnąć zegar biologiczny o 2,5 roku.  Autorzy badań podkreślają, że są to wstępne rezultaty i należy do nich podchodzić ostrożnie. Uczestnicy badań przyjmowali leki przez rok, mieli oni wielokrotnie pobieraną krew. Badacze obserwowali wzrost białych krwinek, których poziom był zbliżony do osób młodych.

Przeprowadzono również inne testy na stwierdzenie cofnięcia zegara biologicznego, które wykazały znaczne obniżenie wieku biologicznego.

 

Źródło: dzienniknaukowy.pl

Zdjęcie: infozdrowie24.pl