Published on :
Oddawajcie butelki do sklepów i zgarniajcie za to pieniądze – apeluje Grupa Żywiec i startuje ze specjalną akcją.

W nieodległej przeszłości oddawanie butelek było czymś zupełnie naturalnym. Nie myślano o tym w kategoriach jakichś szczególnych działań ekologicznych – klienci po prostu wiedzieli, że szkło należy odnieść do sklepu, a sklepikarze je przyjmowali, dodatkowo zwracając przy tym kaucję. Z czasem coś się w tym dobrze działającym systemie zmieniło i dziś ze świecą szukać sklepu, który przyjmuje butelki zwrotne. Są wprawdzie chlubne wyjątki, ale często wymagają okazania paragonu dokumentującego, że napój/piwo zostało w nich właśnie kupione – jak gdyby przyjmowanie butelek było jakimś przykrym obowiązkiem.

Na fali zainteresowania działaniami zmierzającymi do ograniczania śmieci to może zacząć się zmieniać. Grupa Żywiec w grudniu zeszłego roku w Żywcu – bo gdzieżby indziej – została zainaugurowana Strefa Świątecznej Zwrotki Ż. Na Rynku stanął specjalny i widoczny z daleka kontener, w którym można było oddać butelki zwrotne i dostać za to 35 groszy. Akcja trwała do 19 grudnia i cieszyła się dużym powodzeniem (oddano prawie 7 tys. butelek), więc Grupa postanowiła pójść o krok dalej i przeprowadzić działania ogólnopolskie.

Żywiec ruszył z akcją „Wielka Zwrotka Ż”. Zasada jest prosta: w sklepach biorących udział w akcji możemy zwrócić butelkę, a w zamian dostaniemy 35 groszy. Co ważne, przy zwrocie nie jest wymagany żaden paragon. Wyszukiwarka sklepów znajduje się tu, a lista w dalszym ciągu się wydłuża.

W akcji biorą udział butelki piw należących do Grupy Żywiec, tj. Żywiec, Warka, Tatra, Specjal, Królewskie, Leżajsk, Brackie i EB. Więcej informacji można znaleźć na stronie Grupy Żywiec.

Źródło: Money.pl