Published on :

19 listopada 2020 roku w sieci monitoringu aktywności sejsmicznej PSG_Sejs_NET państwowej służby geologicznej (PSG) zarejestrowane zostały dwa odczuwalne wstrząsy sejsmiczne: w rejonie Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego na Dolnym Śląsku oraz w obszarze Górnośląskiego Zagłębia Węglowego.

Wstrząsy zarejestrowały również wszystkie stacje sejsmologiczne sieci PLSN IGFPAN, a w szczególności stacje zlokalizowane na południu kraju: OJC – Ojców, NIE – Niedzica, KSP – Książ.

Wstrząs w rejonie Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego

Epicentrum pierwszego wstrząsu zlokalizowane było na obszarze województwa dolnośląskiego w rejonie Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego (LGOM).

Wstrząs nastąpił o godz. 09:27:12.130 UTC, tj. o godz. 10:27:12.130 czasu lokalnego. W momencie detekcji wstrząsu w sieci PSG jego magnituda oceniona została na wielkość M 4.0, zaś po reprocessingu danych i korekcie na M 4.2. Epicentrum wstrząsu znajdowało się w rejonie miejscowości Polkowice. Źródło wstrząsu wyznaczono na głębokości ok. 10 km.

Z lokalizacji epicentrum wstrząsu można wnioskować, że choć źródło znajdowało się stosunkowo głęboko, wstrząs był objawem tzw. sejsmiczności indukowanej, tj. był rezultatem wpływu na środowisko geologiczne działalności górniczej prowadzonej w obszarze LGOM. Wstrząs był odczuwalny na powierzchni (zgłoszenia świadków w systemie sieci EMSC – European-Mediterranean Seismological Centre) – 34 relacji. Zasięg odczuwalności zdarzenia określony na podstawie relacji świadków przekroczył odległość 200 km (rys.1).

Trzęsienie ziemi o magnitudzie M4.2 (M4.3 EMSC) z rejonu LGOM z dnia 19/11/2020 r. z godz. 09:27:12.130 (UTC) było drugim, co do siły wstrząsów, zarejestrowanym na obszarze Lubińsko Głogowskiego Okręgu Miedziowego w roku 2020.

Wstrząs w obszarze Górnośląskiego Zagłębia Węglowego

Drugi wstrząs miał miejsce w obszarze Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Wstrząs nastąpił o godz. 10:51:10.189, tj. o godz. 11:51:10.189 czasu lokalnego. W momencie detekcji wstrząsu w sieci PSG jego magnituda oceniona została na M3.7. Epicentrum wstrząsu znajdowało się w rejonie Bytomia (GZW). Źródło wstrząsu wyznaczono na głębokości ok. 10 km.

Z lokalizacji epicentrum wstrząsu wyznaczonej przez GRSS można wnioskować, że źródło znajdowało się na głębokości 1 km, wstrząs był objawem tzw. sejsmiczności indukowanej, tj. był rezultatem wpływu na środowisko geologiczne działalności górniczej prowadzonej w obszarze GZW. Wstrząs był odczuwalny na powierzchni. Z relacji świadków (czytelników Dziennika Zachodniego) wynika, że tąpnięcie było odczuwalne w: Katowicach, Dąbrowie Górniczej, Bytomiu, Chorzowie, Sosnowcu, Zabrzu, Radzionkowie. 

Źródło: https://www.pgi.gov.pl/aktualnosci/display/12665-wstrzasy-w-poludniowo-zachodniej-czesci-polski.html