Published on :

Pod koniec 2018 Grupa Eurofins Scientific, światowy lider w badaniach laboratoryjnych podjęła decyzję o inwestycji w Łodzi, na terenie Bionanoparku. Docelowo kampus będzie się składał z 4 budynków laboratoryjnych o łącznej powierzchni ponad 6 000 m2.

Pierwszy budynek został już oddany do użytkowania na początku 2021. Na powierzchni 1500 m2 znajdują się pracownie analiz żywności, zarówno mikrobiologicznych jak i chemicznych, a przede wszystkim nowoczesna pracownia, gdzie badane są pozostałości pestycydów i metali ciężkich. Obecnie w Eurofins w Łodzi pracuje 30 osób a w perspektywie 2 lat zatrudnienie zostanie potrojone i sięgnie blisko 100 osób.

 Założenia, które w 2018 stały za naszą decyzją o inwestycji w Łodzi – czyli szeroki dostęp do wykwalifikowanych specjalistów, centralna lokalizacja oraz dobra współpraca z władzami lokalnymi – sprawdziły się. Pierwszy budynek kampusu został oddany do użytku i codziennie analizujemy w nim setki próbek dla największych producentów żywności w Polsce. Patrząc na szybko rosnące zapotrzebowanie naszych klientów, wygląda na to, że Łódź będzie Ziemią Obiecaną również dla Eurofins – mówi Olaf Kacperski, Dyrektor Generalny Eurofins w Polsce.

– Bardzo się cieszę, że centralna lokalizacja i dostępność komunikacyjna Łodzi to przewaga konkurencyjna, która nie tylko pozwala przyciągać inwestorów z sektorów e-commerce, logistycznego czy produkcyjnego, ale stanowi również atut dla branży lifescience – dodaje Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent miasta Łodzi. – Nasz partner to światowy gigant biotechnologiczny, który poszerza grono firm operujących w strategicznym dla miasta sektorze biotechnologii. Mam nadzieję, że w najbliższych latach dzięki licznym inwestycjom UMED w infrastrukturę laboratoryjną, dostępności do badań klinicznych, możliwości korzystania z potencjału Politechniki Łódzkiej oferującej wyróżniany w rankingu szanghajskim kierunek biotechnologii, czy infrastrukturze Bionanoparku, Łódź będzie rozwijała się jako klaster lifescience bardzo dynamicznie. Jestem dobrej myśli, bo mamy wszelkie potrzebne ku temu argumenty.

Eurofins w Polsce i na świecie

Eurofins w Polsce jest obecny ponad 20 lat. Prócz właśnie oddanego laboratorium w Łodzi ma laboratoria w Malborku, Gdańsku i Katowicach. Wykonuje tam badania żywności, środowiska, azbestu i kosmetyków. Dodatkowo posiada punkty logistyczne w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu oraz pola doświadczalne w Wielkopolsce, gdzie bada skuteczność pestycydów. W Katowicach zlokalizowane jest Centrum Usług Wspólnych, które obsługuje Grupę w zakresie finansów i IT. Łącznie Eurofins w Polsce zatrudnia ponad 1000 osób.

– Szczególnie cieszę się z położenia Eurofins na węźle autostrad, bo pozwala ono na bardzo sprawne dostarczenie próbek z całej Polski. Laboratorium analiz pestycydów, przy użyciu nowoczesnych chromatografów, oferuje wynik w ciągu 24 godzin, co dla bezpieczeństwa świeżych owoców i warzyw gra kluczową rolę. Sprawna logistyka skraca też czas od poboru próbek do rozpoczęcia badań mikrobiologicznych. Dzięki temu producenci żywności szybciej mogą wprowadzić swoje produkty do obrotu – tłumaczy Damian Szwabe, Dyrektor Laboratorium Eurofins w Łodzi.

Eurofins jest światowym liderem w testowaniu produktów spożywczych, środowiskowych, farmaceutycznych, kosmetycznych oraz w badaniach jakości pasz zwierzęcych. Eurofins jest też jednym z liderów rynku laboratoryjnych w zakresie genomiki, farmakologii odkrywczej, medycyny sądowej, zaawansowanego materiałoznawstwa i wspierania badań klinicznych. Grupa Eurofins również szybko rozwijają się w wysoce wyspecjalizowanych badaniach klinicznych oraz produktach do diagnostyki in vitro.

Grupa Eurofins w związku z pandemią SARS Cov-2:

W 2020 roku Eurofins szybko zareagował na globalne wyzwanie jakim jest walka z COVID-19, poprzez pomoc ponad 20 milionom pacjentów miesięcznie, na których mogła mieć wpływ pandemia. Dzięki naszym produktom testowym, usługom oraz bezpośredniemu wsparciu pracowników służby zdrowia, walka z wirusem była o wiele efektywniejsza. Grupa Eurofins stworzyła szerokie możliwości przeprowadzania testów PCR i wykonała ponad 15 milionów testów we własnych laboratoriach, wspierała rozwój szczepionek i ustanowiła programy testowania, monitorowania i doradztwa SAFER@WORK ™, aby pomóc zapewnić bezpieczniejsze środowisko pracy podczas COVID-19.

Źródło: uml.lod.pl