Published on :

Nowe produkty na giełdzie i kontraktu cPPA (ang. Corporate Power Purchase Agreement) to główny temat rozmów podczas debaty organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej i Towarowej Giełdy Energii. W wydarzeniu, które odbyło się 2 lipca 2021 r., udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Jak podkreślił wiceminister Ireneusz Zyska, rozwój odnawialnych źródeł energii jest tym obszarem działań, w którym wiele udało się w ostatnich latach zrealizować. Postępująca transformacja sektora energii stawia przed nami szereg nowych wyzwań i obszarów dalszych zmian.

Ostatnie lata przyniosły dynamiczny rozwój sektora OZE. Jednym z najbardziej opłacalnych źródeł energii jest wiatr na lądzie. Mamy 6,5 GW mocy zainstalowanej i 4,5 GW zakontraktowane. Za 2-3 lata w polskim systemie energetycznym znajdzie się ok. 11 GW mocy zainstalowanej – powiedział.

Wiceminister wskazał także, że bardzo ważnym aspektem jest maksymalizowanie udziału polskich firm w sektorze OZE.

Mam nadzieję, że Polska wykorzysta szanse i stanie się liderem w produkcji odnawialnych źródeł energii nie tylko w kraju, ale i zagranicą – mówił.

Jak zauważył wiceminister technologie OZE stają się coraz bardziej popularne i łatwo dostępne.

Jestem przekonany, że cena zielonej energii będzie jeszcze niższa. Musimy zadbać, aby branża OZE mogła się swobodnie rozwijać. To także pozwoli na zwiększenie konkurencyjności gospodarki w Polsce – powiedział.

W trakcie trwania konferencji wiceminister zwrócił uwagę, że odnawialne źródła energii to ważne narzędzie w spełnieniu warunków zarówno Europejskiego Zielonego Ładu, jak i Polskiego Ładu.

Źródło: www.gov.pl