Published on :

Przełomowa technologia ogniw litowo-siarkowych, odporne na zarysowania i uderzenia szkła  w zegarkach, ekologiczne paliwo do napędów satelitarnych, precyzyjna lokalizacja wewnątrz budynkowa oraz trwałe powłoki antyoblodzeniowe to pomysły na biznes, których potencjał komercjalizacyjny najwyżej ocenili inwestorzy i eksperci rynku startupowego w ramach 1. edycji programu Akcelerator Łukasiewicza. Celem inicjatywy skierowanej do pracowników Sieci Badawczej Łukasiewicz jest zwiększenie liczby wdrożeń rozwiązań i technologii wypracowanych w Łukasiewiczu za pomocą komercjalizacji pośredniej, czyli spółek kapitałowych w formule start-upów.

Zwycięzców programu „Akcelerator Łukasiewicza” poznaliśmy podczas DemoDay, w którym udział wzięło 14 z 68 zgłoszonych do programu zespołów badawczych z instytutów Łukasiewicza. Finałowa czternastka pomyślnie przeszła etapy selekcji, inkubacji oraz akceleracji. Na każdym etapie programu uczestnicy mogli liczyć na profesjonalne wsparcie zewnętrznych i wewnętrznych mentorów i trenerów dysponujących wiedzą z obszaru zarządzania, marketingu, identyfikacji rynku i konkurencji, własności intelektualnej, sprzedaży oraz wystąpień publicznych.

Oceny potencjału komercjalizacyjnego zaprezentowanych pomysłów biznesowych podjęli się Stanisław Knaflewski z Altamira VC, Paweł Bochniarz z Valuetech VC, Bartosz Sokoliński reprezentujący Agencję Rozwoju Przemysłu, Piotr Kedra z PFR Ventures oraz prezesi Łukasiewicza, Piotr Dardziński i Michał Janasik, wraz z Agnieszką Jasińską- Kołodziej, dyrektorem Departamentu Komercjalizacji.  Decyzją jury w gronie 5 zwycięskich  zespołów znaleźli się Thaliana Space z Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa, JMJ Co-Mat z Łukasiewicz – PORT, Ultar z Łukasiewicz – Instytutu Logistyki i Magazynowa, Spinel z Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowalnych i Oriolis z Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych. Laureaci otrzymają kompleksowe wsparcie w dalszym rozwoju pomysłu biznesowego, niezbędne do założenia spółki.

Jednym z celów powstania Sieci Badawczej Łukasiewicz jest stworzenie warunków i narzędzi do zwiększenia i przyspieszenia procesu komercjalizacji technologii wypracowanych przez naukowców i badaczy Łukasiewicza. Skuteczność tego procesu mierzona jest liczbą m.in. sprzedanych i licencjonowanych praw własności intelektualnej. Przekłada się to na konkretne korzyści dla biznesu i realne przychody dla instytutów i twórców komercjalizowanych rozwiązań.

Laureaci 1. edycji programu Akcelerator Łukasiewicza:

  • JMJ Co-Mat – Funkcjonalne powłoki hydrofobowe o obniżonej adhezji lodu

Rocznie 60% turbin wiatrowych dotyka problem oblodzenia, który prowadzi nawet do 80% strat w pozyskiwanej energii elektrycznej. Ponadto może być przyczyną uszkodzenia lub wyłączenia turbin ​w okresie zimowym, co powoduje wzrost kosztów serwisów i napraw.​ Powłoka w postaci farby antyoblodzeniowej rozwiązuje ​te problemy, nie konsumując energii elektrycznej. Proponowane rozwiązanie zapewnia  wysoką trwałość i niską przyczepność lodu oraz wymaga jedynie jednorazowej aplikacji cienkiej powłoki na element turbiny. Możliwe zastosowania to energetyka wiatrowa, lotnictwo, Autorami projektu są dr Jacek Marczak (lider), Michał Piłkowski i dr inż. Joanna Wicińska z Łukasiewicz – PORT.

  • Oriolis – przełomowa technologia ogniw litowo-siarkowych

Obecnie stosowane baterie zapewniają zbyt krótki czas działania urządzeń mobilnych w stosunku do rosnących potrzeb użytkownika. Nowej generacji bateria dostarcza dwukrotnie więcej energii niż tradycyjne baterie litowo-jonowe. Dodatkowo opracowane ogniwo eliminuje stosowanie pierwiastków krytycznych takich jak nikiel i kobalt. Możliwe zastosowania to urządzenia mobilne, urządzenia elektroniczne, pojazdy elektryczne, aparatura medyczna, technologia OZE. Autorami projektu są Magdalena Przybylczak (liderka) i  dr hab. inż. Mariusz Walkowiak z Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych.

  • Spinel – Ceramiczne szkiełka zegarkowe odporne na zarysowania i uderzenia

Szkiełka do zegarków nie są odporne na uderzenia i zarysowania. Rozwiązaniem jest wykorzystanie ceramicznych szkiełek do zegarków, które posiadają największą odporność na uderzenia i zarysowania wśród szkiełek do zegarków dostępnych na rynku. Ponadto materiały ze spinelu łączą cechy szafiru, przy dwu krotnie niższej cenie i bardziej ekologicznej produkcji. Możliwe zastosowania toprodukcja zegarków. Autorami rozwiązania są dr inż. Krzysztof Perkowski (lider), dr inż. Magdalena Gizowska, mgr inż. Barbara Chruściel oraz dr inż. Kamil Lubikowski z Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

  • Thaliana Space – ekologiczne paliwo do napędów satelitarnych nowej ery

Dotychczas zdominowany przez hydrazynę rynek napędów satelitarnych jest obecnie w znacznej recesji. Głównymi powodami są: toksyczność, koszty zakupu oraz eksploatacji, obecne i nadchodzące ograniczenia prawne (regulacja REACH). Rozwiązaniem jest nadtlenek wodoru klasy o bardzo wysokiej czystości (do 99,9%), przeznaczony do napędów satelitarnych jako alternatywa dla hydrazyny.  Rozwiązanie jest ekologiczne, bezpieczne, wydajne oraz dwukrotnie tańsze niż znane rozwiązania alternatywne. Możliwe zastosowania: transport lotniczy, branża energetyczna, BHP. Autorami projektu są Błażej Marciniak (lider), Damian Kaniewski oraz dr Paweł Surmacz z Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.

  • Ultar – Precyzyjna lokalizacja wewnątrzbudynkowa

GPS nie działa w budynkach! Lokalizacja oparta o inne technologie wymaga wielu komponentów i jest mało precyzyjna. Odpowiedzią jest UWB w telefonach komórkowych, ​ale bez infrastruktury w budynkach nie zadziała. Dostępne rozwiązania ​są niestety bardzo drogie oraz mają zamkniętą architekturę. Rozwiązaniem jest tania, prosta w obsłudze infrastruktura UWB działającej z zasięgiem powyżej 50 m przy precyzji lokalizacji na poziomie około 30 cm oraz ​o otwartym modelu. Możliwe zastosowania to centra logistyczne, lotniska, centra handlowe, budynki użyteczności publicznej. Autorami projektu są Jan Kobusiewicz (lider), Wojciech Maćkowiak i Michał Ozyra z Łukasiewicz – Instytutu Logistyki i Magazynowania.

Źródło: lukasiewicz.gov.pl