650 mkw. nowoczesnych laboratoriów oddane do dyspozycji wrocławskich firm!

Published on :

We Wrocławskim Parku Technologicznym rozbudowano Laboratorium Chemii i Biotechnologii, w którym wrocławscy przedsiębiorcy mogą rozwijać swoje innowacyjne produkty i usługi. Do ich dyspozycji oddano właśnie ponad 650 mkw. powierzchni laboratoryjnych, wyposażonych w nowoczesny sprzęt pozwalający na prowadzenie zaawansowanych prac badawczo-rozwojowych.

We Wrocławskim Parku Technologicznym działa 12 laboratoriów i prototypowni, które są dostępne dla wrocławskich innowatorów. Korzystanie z nich pozwoliło wielu przedsiębiorstwom, działającym m.in. w branży chemii i biotechnologii, nie tylko zaistnieć na rynku, ale też odnieść międzynarodowe sukcesy. Zaplecze laboratoryjne WPT powiększyło się właśnie o kolejne 650 mkw. – oficjalne otwarcie nowej powierzchni laboratoryjnej odbyło się 11 stycznia 2022 r.

– Innowacje są wpisane w DNA naszego miasta. Ich dynamiczny rozwój jest możliwy dzięki wiedzy, doświadczeniu i kreatywności działających we Wrocławiu przedsiębiorców i naukowców, ale też działaniom Wrocławskiego Parku Technologicznego, który dba o to, by mieli oni odpowiednie zaplecze do rozwijania swoich pomysłów, przekuwania ich w produkty, usługi czy technologie, mające potencjał do zmieniania świata – komentuje Jakub Mazur, Wiceprezydent Wrocławia.

Rozbudowa Zespołu Pracowni Chemii i Biotechnologii w WPT, który mieści się w budynku DELTA przy ul. Duńskiej 9, zrealizowana została w ramach projektu „Rozwój oferty wsparcia proinnowacyjnego otoczenia biznesu we Wrocławskim Parku Technologicznym – INNOPOLISnext”, dofinansowanego ze środków EFRR UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego (RPOWD) 2014-2020 Oś Priorytetowa 1 „Przedsiębiorstwa i innowacje” Działanie 1.2 „Innowacyjne przedsiębiorstwa”.

– Nowa powierzchnia laboratoryjna dedykowana firmom z branży biotechnologicznej i chemicznej to przykład pokazujący, jak we Wrocławskim Parku Technologicznym wspieramy innowacyjny wrocławski biznes. Stale inwestujemy w rozbudowę nowoczesnego zaplecza badawczo-rozwojowego. W 2019 roku otworzyliśmy Laboratorium Rozwoju Technologii Leków, dziś oddajemy do dyspozycji nową część Laboratorium Chemii i Biotechnologii. Na pewno na tym nie poprzestaniemy – w WPT wrocławski biznes zawsze znajdzie najwyższej klasy zaplecze umożliwiające rozwój innowacji – wyjaśnia Maciej Potocki, Prezes WPT.

W rozbudowę nowej powierzchni laboratoryjnej WPT dedykowanej branży chemii i biotechnologii zainwestowano około 7 mln złotych, przy czym 5 mln złotych pochodziło ze środków unijnych. Korzystają z niej już pierwsze firmy, wśród których są: stawiające sobie za cel tworzenie i wdrażanie nowych technologii na rynki światowe przedsiębiorstwo Solution4, prowadząca prace badawczo-rozwojowe m.in. z zakresu nanotechnologii spółka QNA Technology oraz firma Spinprot, realizująca projekty z zakresu biotechnologii z wykorzystaniem mikroorganizmów niebędących patogenami. Warto dodać, że z laboratoriów może korzystać każda zainteresowana firma, która nawiąże współpracę z WPT. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie dla startupów, które mogą dzięki niemu realizować specjalistyczne prace badawczo-rozwojowe w innowacyjnym środowisku, bez konieczności inwestowania w wyposażenie własnego laboratorium, co dla początkujących firm może być inwestycyjną barierą nie do przejścia. Działania WPT to wsparcie, które sprawia, że od pomysłu do innowacyjnego produktu jest tylko jeden krok.

Źródło: technologpark.pl

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com