Published on :

20-22 czerwca w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków po raz pierwszy od przerwy spowodowanej pandemią odbył się 8th Central European Congress of Life Sciences EUROBIOTECH – cenione przez środowisko naukowe i biznesowe wydarzenie poświęcone biotechnologii, łączące panele naukowe oraz wystawę targową.

W ciągu trzech dni wypełnionych inspirującymi wykładami i wymianą doświadczeń naukowych oraz rozmowami i próbą odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania z zakresu biotechnologii, EXPO Kraków odwiedziło blisko 300 uczestników z 12 krajów. Referaty wygłosili wybitni naukowcy o międzynarodowej sławie, m.in.:  prof. Giulio Cossu (Wielka Brytania), prof. Claudine Kieda (Francja), prof. Eran Perlson (Izrael), prof. Markus Ruegg (Szwajcaria), prof. Serena Zacchigna (Włochy). Wiedzą i doświadczeniem podzielili się również rodzimi naukowcy; wykłady wygłosili m.in. prof. Alicja Józkowicz, prof. Krzysztof Pyrć, prof. Piotr Trzonkowski.

Uczestnicy wzięli udział w 9 sesjach plenarnych oraz 14 sesjach równoległych dotyczących głównych aspektów biotechnologii medycznej oraz biotechnologii roślinnej. Terapia genowa, szczepionki, biotechnologia skóry i mięśni, biotechnologia medyczna w terapii onkologicznej, zastosowanie edycji genomu do zrównoważonej, innowacyjnej produkcji roślinnej – to tylko kilka z poruszanych tematów.

Wiele emocji wywołały sesje dotyczące społecznie ważkich i wrażliwych kwestii, jak „Terapie komórkowe i genetyczne: aspekty naukowe, medyczne, prawne i etyczne” oraz „COVID-19: wczoraj, dziś i jutro”. Moderatorami sesji byli prof. Małgorzata Kossowska, prof. Krzysztof Pyrć oraz prof. Romuald Zabielski. Obie sesje były bezpłatnie dostępne on-line dla wszystkich zainteresowanych.

EUROBIOTECH to nie tylko ważne wydarzenie dla środowiska naukowego, ale i dla Krakowa. Konferencja jest bowiem jednym z ciekawszych spotkań naukowców specjalizujących się w biotechnologii oraz stanowi wizytówkę na arenie międzynarodowej. 8. edycja konferencji po raz kolejny pokazała, że w EXPO Kraków organizowane są wydarzenia na światowym poziomie, a jednocześnie stwarzając przestrzeń do omówienia problemów istotnych dla nas wszystkich, jak terapia komórkowa i choroby wirusowe.

Do udziału w kongresie EUROBIOTECH organizatorzy zaprosili naukowców, doktorantów i studentów z Ukrainy, mieszkających obecnie w innych krajach, bez konieczności wnoszenia opłaty. W ten sposób podkreślając, że pamiętają o narodzie ukraińskim walczącym z rosyjską agresją.

Honorowy patronat nad konferencją objął Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i prezes PAN, prof. Jerzy Duszyński. Partnerem zostali Klaster LifeScience Kraków, Life Sciences Baltics, Polish Association of Centeres for Technology Transfer PACTT.pl, a brązowym sponsorem wydarzenia była firma BIO-RAD. Konferencje wspierało również Miasto Kraków.

O EUROBIOTECH nie bez powodu mówi się, że jest to forum łączące naukę i biznes. W tym roku po raz pierwszy wystawa towarzysząca została otwarta dla wszystkich zainteresowanych, nie tylko uczestników konferencji. Wśród wystawców można było spotkać takie firmy jak: Animalab, Bio-Rad, Blueprint Genetics, czy Selvita. Nowością była Strefa Transferu Technologii, w której udział wzięły centra z całej Polski.

Organizatorem konferencji były Targi w Krakowie – największy organizator targów i kongresów na południu Polski i trzeci co do wielkości w kraju. Program naukowy powstał pod kierownictwem prof. Józefa Dulaka, prof. Ewy Łojkowskiej oraz prof. Tomasza Twardowskiego.

Źródło: Eurobiotech