Published on :

Do roku 2023 nakłady na prace badawczo-rozwojowe związane z rozwojem zaworów bezpieczeństwa w spółce Zetkama wyniosą łącznie ok. 14 mln zł. Kluczem do przyszłości jest oddane w grudniu 2020 r. nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe – laboratorium armatury siostrzanej spółki Zetkama R&D zlokalizowane w Sosnowcu. W ubiegłym roku w efekcie tej współpracy Zetkama R&D wdrożyła 191 nowych technologii w trzech zakładach produkcyjnych Zetkamy.

– To prawdziwy laboratoryjny mercedes, z którego jesteśmy dumni – podkreśla Robert Wojtynek, prezes zarządu Zetkamy R&D. – Kompaktowa i nowoczesna pracownia przystosowana do pracy z jednym z największych w Europie producentów armatury – Zetkamą. Spółką, która wytwarza zawory zaporowe, zwrotne, mieszkowe, przepustnice, filtry, kurki kulowe i inne, sprzedawane do ponad 75 krajów na całym świecie – dodaje.

Armatura produkowana przez Zetkamę znajduje zastosowanie m.in. w: ciepłownictwie, systemach ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, wodociągach i kanalizacji, przemyśle chemicznym, energetycznym i stoczniowym. Trudno sobie wyobrazić współczesny przemysł bez armatury regulacyjnej.

– Dzisiejszy przemysł wymaga ciągłego doskonalenia i dostosowywania choćby do wymogów coraz większej automatyzacji procesów produkcyjnych. Centrum badawczo-rozwojowe umożliwia nam jednak coś więcej niż tylko dostrajanie się do wymagań rynkowych. Dzięki obserwowaniu i analizowaniu trendów rozwojowych w armaturze możemy także proponować nowe, specjalistyczne rozwiązania – zapewnia R. Wojtynek.

Laboratorium Zetkamy posiada stanowiska do badań przepływowych i funkcjonalnych zaworów (na czynnik ciekły i gazowy) oraz stanowiska do badań przeciwciśnień (badanie z przeciwciśnieniem statycznym i dynamicznym). To niezbędne, jeżeli Spółka myśli o rozwoju zaworów i spełnianiu przez nich norm europejskich i standardów amerykańskich ASME.

– Nie tylko prowadzimy testy armatury przemysłowej, lecz także, dzięki posiadanemu wyposażeniu, badamy parametry funkcjonalne zaworów bezpieczeństwa w warunkach rzeczywistych. Posiadamy również możliwość badania szczelności, wytrzymałości obudowy oraz żywotności. Niewątpliwie atutem Spółki Zetkama R&D jest własna dobrze wyposażona prototypownia, która pozwala produkować nowe typy zaworów – twierdzi Robert Wojtynek. – Do naszej dyspozycji są m.in. dwie tokarki CNC, frezarka CNC oraz system docieraczek. Dzięki tym urządzeniom możemy samodzielnie wytwarzać niezbędne prototypowe detale zaworów, a także tworzyć oprzyrządowania obróbcze – zaznacza R. Wojtynek i dodaje: – Takie zaplecze i możliwości pozwalają nam na projektowanie armatury zgodnie z szczegółowymi wymaganiami klienta.

Współpraca z uczelniami

Zetkama R&D współpracuje z jednostkami naukowymi w całym kraju, czego efektem jest rozwój wiedzy i kompetencji w zakresie prac badawczo-rozwojowych. Głównymi partnerami są Politechnika Wrocławska, Politechnika Rzeszowska oraz Instytut Spawalnictwa.

– Przeprowadzamy obliczenia numeryczne w zakresie symulacji przepływowych oraz wytrzymałościowych, dzięki możliwościom Laboratorium wyniki symulacji są potwierdzane w warunkach rzeczywistych – wyjaśnia prezes.

Przypomnijmy, że Zetkama R&D świadczy usługi badawczo-rozwojowe, przede wszystkim w obszarze armatury, na rzecz Zakładów wchodzących w skład Grupy Zetkama (Z01 Ścinawka Średnia, Z02 Sosnowiec, Z03 Głuchołazy). Właścicielem Spółki Zetkama R&D jest Mangata Holding SA, która posiada 100% udziału w kapitale zakładowym.

– Ale oczywiście jesteśmy także otwarci na prowadzenie badań armatury przemysłowej dla klientów zewnętrznych, jednostek notyfikowanych i naukowych – zapewniają pracownicy.

Koszt budowy Centrum Badawczo – Rozwojowego mieszczącego się w Sosnowcu wyniósł 9,6 mln zł. Dofinansowanie w ramach realizacji projektu utworzenia centrum badawczo-rozwojowego w zakresie konstrukcji zaworów bezpieczeństwa to 1,7 mln zł. Projekt był realizowany w ramach działania 2.1: Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw, Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014–2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Głównym celem projektu było utworzenie nowego centrum badawczo-rozwojowego przy firmie Zetkama R&D poprzez inwestycję w niezbędną infrastrukturę, która umożliwi rozwój zaworów bezpieczeństwa.

Segment armatury i automatyki przemysłowej w 2021 r. odnotował przychody ze sprzedaży na poziomie 162 mln zł, co stanowi wzrost o prawie 14% w porównaniu z 2020 r.

Zetkama R&D jest częścią Grupy Mangata Holding, w której skład wchodzą również takie podmioty jak: Mangata Holding, Zetkama, Kuźnia Polska, Śrubena Unia, Masterform oraz MCS. Mangata Holding S.A. – dominująca spółka w Grupie – jest notowana na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Źródło: materiały prasowe Zetkama