Published on :

Kontrakty na ponad 140 mln euro, 300 podmiotów współpracujących, dostęp do infrastruktury naziemnej i kosmicznej, współpraca z agencjami narodowymi i największymi firmami sektora kosmicznego, możliwość rozwoju rodzimych technologii, znaczący udział w łańcuchu dostaw projektów kosmicznych – to tylko niektóre korzyści, które płyną z 10 lat obecności Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W Ministerstwie Rozwoju i Technologii podsumowaliśmy 10 lat Polski w ESA.

Wejście Polski do ESA w 2012 r. stworzyło szereg możliwości dla rozwoju polskiego sektora kosmicznego. Obecnie to jedna z najnowocześniejszych gałęzi polskiego przemysłu

– podkreśliła na otwarciu konferencji wiceminister rozwoju i technologii Kamila Król.

Zapowiedziała podpisanie porozumienia między ESA a Agencją Rozwoju Przemysłu. Powstanie inkubator dla startupów ESA BIC. Zajmie się m.in. promowaniem przedsiębiorczości, wsparciem współpracy pomiędzy nauką, biznesem i administracją, a także działaniami wzmacniającymi współpracę międzynarodową.

Polska została dwudziestym członkiem ESA w listopadzie 2012 r. Dzięki uczestnictwu w ESA, Polska ma szansę rozwijać się m.in. w tak innowacyjnej dziedzinie, jak eksploracja kosmosu.

To było ogromne wyzwanie, a zarazem szansa, którą dobrze wykorzystaliśmy. Szeroko rozumiane środowisko naukowo-technologiczno-przemysłowe otrzymało niepowtarzalną szansę – mogło uczestniczyć w przełomowych projektach, w tym w misjach kosmicznych. Otworzyły się możliwości nawiązania kontaktów z nowymi partnerami, a także na rozwój technologii, wymianę wiedzy i doświadczeń z innymi krajami członkowskimi. Polska miała również znaczący udział w łańcuchu dostaw projektów kosmicznych

– podkreśla Grzegorz Wrochna, Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

10 lat Polski w ESA to okres niezwykłych sukcesów i partnerstwa, które jest bardzo korzystne dla obu stron. Cieszę się na dalszą współpracę z Polską np. poprzez Centrum Inkubacji Biznesu ESA oraz w kontekście działań wokół Europejskiego Miasta Nauki 2024, Katowic. Polska ma do odegrania kluczową rolę w przestrzeni kosmicznej i ma do dyspozycji wszystkie możliwości. W zamian za to będzie czerpać ogromne korzyści ze wszystkiego, co kosmos ma do zaoferowania

– zauważa Josef Aschbacher dyrektor Generalny ESA.

Bilans członkostwa

Polska uczestniczyła w licznych misjach kosmicznych organizowanych przez ESA, których celem było badanie Układu Słonecznego. Pozwoliło to na rozwój krajowych technologii i technik satelitarnych, a polscy naukowcy i inżynierowie zostali docenieni przez środowiska międzynarodowe.

Do tej pory Polacy byli zaangażowani w ponad 80 misji kosmicznych. Myślę, że możemy być dumni z naszych osiągnięć w zakresie zarówno zakończonych, jak i wciąż trwających misji realizowanych wspólnie z ESA. Dzięki nim staliśmy się ważnym i rozpoznawalnym partnerem w europejskich programach kosmicznych. Nie zwalniamy tempa, przed nami kolejne wspólne projekty. W kolejnych latach będzie głośno o Polakach przy okazji startu takich misji jak Mars Sample Return, czy JUICE

– zaznacza Grzegorz Wrochna.

W ostatnich latach z udziałem polskich inżynierów i naukowców zostały zrealizowane europejskie misje m.in. CASSINI-HUYGENS, ROSSETTA, BEPICOLOMBO, czy SOLAR ORBITER. Kolejne zaplanowane to min.: PROBA-3, PROSPECT, TGO, Exo Mars, Comet Interceptor i Athena.

Po 10 latach od wejścia do ESA, polski sektor kosmiczny liczy ok. 400 podmiotów (firm i instytutów). 300 z nich na co dzień współpracuje z ESA, w tym ponad 150 bierze bezpośredni udział w projektach.

Zatrudnienie w polskim sektorze kosmicznym szacowane jest obecnie na ok. 12 tys. osób. Większość podmiotów, bo aż 80%, stanowi przemysł, a pozostałe 20% to instytuty naukowe. 60% reprezentuje sektor MŚP, a 40% to duże podmioty. Dotychczas przedstawiciele sektora kosmicznego, w ramach ESA, zawarli kontrakty na kwotę 140 mln euro.

Polska korzysta też z doświadczenia i wiedzy innych krajów, dzieli się własnymi doświadczeniami. Dzięki obecności w ESA staliśmy się ważnym i rozpoznawalnym partnerem w europejskich programach kosmicznych.

Polska Agencja Kosmiczna

ESA ściśle współpracuje Polską Agencją Kosmiczną (POLSA). To organ wykonawczy polskiego rządu, który podlega Ministerstwu Rozwoju i Technologii. POLSA integruje działania administracji publicznej, nauki i biznesu. Podejmuje działania, które mają na celu zwiększenie wykorzystania systemów satelitarnych i przyspieszenie rozwoju technologii kosmicznych na rzecz krajowej administracji, nauki, edukacji, gospodarki i obronności. POLSA wspiera MRiT w opracowywaniu Krajowego Programu Kosmicznego.

Źródło: gov.pl