Tematem debaty, była rola Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego GUM dla regionu świętokrzyskiego oraz perspektywy rozwoju metrologii.
Prof. J. Semaniak, Prezes GUM w krótkim wprowadzeniu przypomniał podstawowe informacje nt. flagowej inwestycji Głównego Urzędu Miar – Kampusu Laboratoryjnego, którego I etap jest obecnie realizowany w Kielcach.
W I etapie zostaną uruchomione laboratoria prowadzące badania w zakresie metrologii kąta, długości, czasu i częstotliwości, drgań oraz masy. Budowa zakończona zostanie w październiku 2023 roku, natomiast zdolność operacyjną ww. laboratoria osiągną, po wyposażeniu ich w niezbędny sprzęt, 1 stycznia 2024 roku.
– Trzeba podkreślić, że jest to inwestycja, która jest pewnym takim nowym wydarzeniem w polskiej metrologii z uwagi na ponoszone nakłady, z uwagi na unikatowe warunki, w których będą przeprowadzane pomiary. – zaznaczył we wprowadzeniu do debaty prof. Jacek Semaniak – Dzięki warunkom, które zapewniliśmy, o Świętokrzyskim Kampusie Laboratoryjnym jest już głośno w środowiskach metrologicznych w Polsce, i mało tego, jest już głośno również na świecie.
– Duża część Polski zazdrości Kielcom tej inwestycji – tak znaczenie Kampusu dla regionu skomentował prof. Grzegorz Królczyk.
W panelu dyskusyjnym, który odbył się w ramach Regionalnego Forum Ekonomicznego – Nowa Energia, udział wzięli prof. Jacek Semaniak, Prezes Głównego Urzędu Miar; prof. Grzegorz Królczyk, Prorektor Politechniki Opolskiej; Miłosz Pamuła, Wiceprezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” i Krzysztof Wołowiec, Prezes Laboratoryjnie.pl.
Źródło: gum.gov.pl, fot.: echodnia.eu