Published on :
CBŚP i KSP doprowadziła do likwidacji nielegalnego laboratorium, w którym wytwarzana była substancja psychotropowa 4-MMC (mefedron). Podczas akcji zatrzymano dwóch chemików oraz zabezpieczono 3 linie służące do produkcji narkotyku, przejęto znaczne ilości narkotyku w różnej fazie produkcji, blisko 4 kg mefedronu oraz kilkaset litrów prekursorów i odczynników chemicznych niezbędnych do jego wytworzenia.
Laboratorium znajdowało się w małej miejscowości Raniewo w gminie Prabuty, w powiecie kwidzyńskim. Tam też, przy wykorzystaniu 3 linii produkcyjnych, odbywała się produkcja narkotyku. Zanim jednak policjanci weszli do laboratorium należało najpierw usunąć szkodliwe dla zdrowia opary substancji znajdujące się w obiekcie. W tym zakresie wsparcia udzielili strażacy z Państwowej Straży Pożarnej. Dopiero wówczas w specjalistycznych kombinezonach i w maskach policjanci mogli rozpocząć oględziny, które trwały ponad dobę. W czynnościach wsparcia udzielili także policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie i Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Gdańsku.
Policjanci z Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji i z Wydziału do Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców Komendy Stołecznej Policji, przy wsparciu Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Gdańsku i Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku podczas interwencji zatrzymali dwie osoby.
Przejęto kilkadziesiąt litrów mieszanin reakcyjnych w trakcie syntezy narkotyków, znaczne ilości narkotyków w różnej fazie produkcji, a także blisko 4 kilogramy gotowego mefedronu oraz kokainę. Wartość zabezpieczonych narkotyków wstępnie oszacowano na około 400 tys. zł. Zabezpieczono także kilkaset litrów prekursorów i odczynników chemicznych niezbędnych do wytwarzania narkotyku.
Mężczyźni w wieku 37 i 29 lat zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, gdzie zostały im przedstawione zarzuty wytwarzania znacznych ilości substancji psychotropowych. Przestępstwa te zagrożone są karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności. Po wykonaniu czynności, prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie wobec nich środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił argumentację prokuratora, uwzględnił wnioski i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy – informuje rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Okoliczności sprawy wyjaśniane są przez policjantów z Zarządu w Warszawie CBŚP i Prokuraturę Regionalną w Gdańsku.

Źródło: portalpomorza.pl