Published on :

To nowe i unikatowe miejsce na mapie Polski, w którym spotykają się badacze omawiający nowe wyzwania naukowe i techniczne, pracując nad wsparciem nie tylko dla przemysłu czy przedsiębiorstw, ale również instytucji państwowych, takich jak: szkoły, uczelnie, instytuty badawcze czy wojsko.

Strategicznym celem Kampusu utworzonego przez Główny Urząd Miar (GUM) we współpracy z Politechniką Świętokrzyską jest wykorzystanie nauki z dziedziny metrologii do podniesienia konkurencyjności polskich firm na rynku europejskim i światowym oraz utworzenie centrum polskiej metrologii – miejsca, w którym spotykać się będą środowiska badawcze, naukowe oraz związane z przemysłem.

Nie sposób wyliczyć wszystkich zadań, którymi zajmują się naukowcy i metrolodzy GUM. Mają one olbrzymi wpływ na nasze codzienne życie. To właśnie pracownicy Urzędu sprawują nadzór nad właściwym funkcjonowaniem tysięcy urządzeń, z których na co dzień korzystamy. Zegary, tachografy, wagi, fotoradary, termometry, ciśnieniomierze, wodomierze, gazomierze, urządzenia do lokalizacji GPS i wiele innych…

GUM mierzy, certyfikuje i wzorcuje. Wychodzi naprzeciw oczekiwaniom obywateli i przemysłu. Współtworzy nowoczesne rozwiązania w produkcji, których efektem są nowe urządzenia, systemy produkcyjne, przyrządy i technologie.  Dobrze zorganizowana i prawidłowo funkcjonująca krajowa instytucja metrologiczna nie może jednak istnieć bez nowoczesnego, techniczno-naukowego zaplecza laboratoryjnego. Dlatego właśnie część z tych zadań będzie od teraz realizowana właśnie tutaj, w kieleckim kompleksie laboratoriów.

Zobacz konferencję prasową na temat Kampusu:

Kampus nie bez powodu stanął właśnie w sercu Ziemi Świętokrzyskiej, u podnóża Góry Hałasa w Kielcach. Konieczność zapewnienia idealnych warunków pomiarowych, wolnych od drgań i ich możliwego, niekorzystnego wpływu na badania, była głównym czynnikiem, który zdecydował o wyborze nowej lokalizacji. Kolejnym były rosnące potrzeby zakładów i laboratoriów znajdujących się w głównej siedzibie GUM w centrum Warszawy przy ul. Elektoralnej. Możliwość wybudowania nowego kompleksu laboratoriów od podstaw była najlepszym rozwiązaniem.

O takiej inwestycji jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości marzył Zdzisław Erazm Rauszer – twórca polskiej administracji miar i pierwszy Dyrektor GUM. Powstanie Państwowego Instytutu Metrologicznego było dla niego sprawą wielkiej wagi, wiązał z nim bowiem nadzieje na wparcie rozwoju polskiej gospodarki. GUM rozpoczął swoją działalność w 1919 roku. W 105-lecie jego powstania, wizja ojca polskiej metrologii urzeczywistniona została w postaci kompleksu nowoczesnych laboratoriów, gdzie zaawansowana technologia pomiarowa wychodzi naprzeciw potrzebom współczesnego świata.

Kampus jest przyjazną przestrzenią do współpracy pomiędzy profesjonalną i innowacyjną metrologią laboratoryjną GUM a gospodarką. Składa się na niego kompleks sześciu laboratoriów (Akustyki, Czasu i Częstotliwości, Masy, Długości, Termometrii, Informatyki Metrologicznej), zaplecze konferencyjno-edukacyjne oraz powierzchnie biurowo-usługowe. Do dyspozycji naukowców są nowocześnie wyposażone pomieszczenia laboratoryjne o powierzchni blisko 2,5 tysiąca metrów kwadratowych, z których niektóre wybudowane zostały także pod ziemią. Do tego dodajmy kolejne blisko 800 metrów kwadratowych pomieszczeń pomocniczych i warsztatów.

Nowe laboratoria metrologiczne usprawnią procesy badawczo-rozwojowe w zakresie ustalania jednolitości miar, przy uwzględnieniu wymaganej dokładności pomiarów wielkości fizycznych. Działalność Kampusu i jego interakcja z nauką i gospodarką doprowadzi do aktywnej współpracy instytucji naukowych, związanej z wymianą myśli technologicznej w zakresie innowacyjnych metod pomiaru i rozwoju najnowszych technologii.

Kampus zapewni także profesjonalną bazę dydaktyczną dla naukowców z kraju i z zagranicy, za pośrednictwem której będzie świadczył usługi o najwyższym światowym standardzie, Laboratoria wyposażono w nowoczesną infrastrukturę pomiarową, która zapewnia spójność pomiarową na najwyższym poziomie.

W szczególny sposób w Kampusie wspierana będzie wynalazczość i innowacyjność. Dlatego też jego działalność ma szansę wpłynąć na zatrzymanie zjawiska tzw. „drenażu mózgów”. To właśnie tutaj organizowane będą szkolenia i staże, a naukowcy będą mogli realizować swoje projekty badawcze.

Współpraca kadry naukowej z przedsiębiorcami oraz wzbogacenie rynku pracy w wyposażonych w nowe kompetencje absolwentów sprawi, że projekt sprzyjać będzie kumulowaniu kapitału ludzkiego, który będzie podstawą do stymulowania rozwoju gospodarczego.

Kampus już zmienia panoramę Kielc i będzie dodatkowym impulsem rozwojowym dla Ziemi Świętokrzyskiej. Inwestycja, której pierwsze plany kreślono przed ponad stu laty, w 2024 roku staje się kamieniem milowym na drodze rozwoju metrologii i przyczyni się do rozwoju polskiej gospodarki.

Poznajmy się bliżej! Zapraszamy do Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego GUM!

Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar w Kielcach jest znakomitym przykładem, jak europejskie fundusze mogą wspierać rozwój nauki i innowacyjności na poziomie regionalnym.

Inwestycja ta, współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości niemal 163 milionów złotych, nie tylko podnosi standardy metrologii w Polsce, ale także stanowi kluczowy krok w kierunku zwiększenia konkurencyjności polskich przedsiębiorstw na rynku europejskim i globalnym. Jest to doskonały przykład efektywnego wykorzystania funduszy UE w celu promowania wysokiej jakości badań i innowacji, które będą służyć całej europejskiej gospodarce

Projekt nr: RPSW.01.01.00-26-0001/20

  1. Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar – Etap I – Faza I

Realizowany przez Główny Urząd Miar w partnerstwie z Politechniką Świętokrzyską w ramach Osi Priorytetowej I – Innowacje i nauka, Działanie 1.1 Wsparcie infrastruktury B+R Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014–2020, którego wartość wynosi 185 700 061,93 PLN w tym wysokość dofinansowania z  Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 162 664 157,90 PLN zakończył się w dniu 321.12.2023 r.