Published on :

Maj nie jest żadnym szczególnym miesiącem w moim kalendarzu, jednak pokuszę się o zwięzłe streszczenie tego, co się w tym roku już wydarzyło. Z pewnością podsumowanie kwartału czy półrocza brzmiałoby dużo lepiej. Problem w tym, że po pierwszym kwartale większość przedstawionej niżej treści była najczęściej na początkowym etapie realizacji, z kolei podsumowanie półrocza rozrosłoby się do rozmiarów poważnego eseju. A oto co nas spotkało w pierwszych 4 miesiącach…

  1. Przystanek Tleń – luty 2018

Pomysł zrodził się jesienią 2017 podczas spotkania sekcji ochrony środowiska POLLAB-u w Lublinie. Dla ścisłości – pomysł na seminarium. Założenie było proste: kameralne grono praktyków. Lokalizacja: uroczy, bardzo oryginalny pensjonat „Przystanek Tleń” w Borach Tucholskich. Komitet organizacyjny ograniczył się jedynie do mojej osoby (!) Dwa miesiące intensywnych działań przyniosły efekty 🙂 Była nauka, zabawa, pyszne jedzenie i błękitne niebo (w lutym!!!!). Ale przede wszystkim dopisali uczestnicy! Już mi się marzy druga edycja nr 2!

  1. Targi EuroLab – marzec 2018

Zgodnie z zapowiedzią: byliśmy tam z własnym stoiskiem a zainteresowanie naszą ofertą przerosło oczekiwania! Imprezy targowe mają swój niepowtarzalny klimat. W hali na ul. Marsa przez trzy dni było zapewne największe stężenie chemików w Polsce! Super! Daliśmy radę i pokazaliśmy się z najlepszej dobrej strony 🙂

  1. Laboratorium mikrobiologiczne – kwiecień 2018

Laboratorium mikrobiologiczne to mój debiut w tej dziedzinie badań. Powstało od zera. Powstało w ekspresowym tempie. Obecnie już akredytowane. Mimo, że słówko „mikro” nie należy do słownika opisującego mój świat, to tworzenie tego laboratorium było naprawdę ciekawym doświadczeniem. Udało się! Adios podwykonawcy!

  1. Pomiary czynników BHP – kwiecień 2018

Podobnie jak w przypadku mikrobiologii tu także zaczynaliśmy z zupełnym „nic”. Aktualnie możemy wykonać pomiary hałasu i natężenia oświetlenia, a to dopiero początek XD

  1. Rozszerzenie zakresu akredytacji – kwiecień 2018

Dwudniowy, dodatkowy audit. Trzech technicznych auditorów PCA. Oceniane badania mikrobiologiczne, hałas w środowisku ogólnym i środowisku pracy, badania oświetlenia, badania sensoryczne wody, pobieranie próbek do badań mikrobiologicznych i metoda GC-MS oznaczania chlorowcopochodnych w wodzie. Te wszystkie obszary były do niedawna jak przykryty gęstą mgłą las, do którego strach wchodzić! Weszliśmy do tego lasu pół roku temu i okazało się, że dobrze sobie radzimy 😉 W trakcie dwóch długich dni auditu potwierdziliśmy swoje kompetencje. Nie było niezgodności. Był za to zachwyt auditorów. Było wychwalanie naszych rozwiązań. Był podziw naszej wiedzy. Aktualny zakres akredytacji jest tu:

http://www.pca.gov.pl/akredytowane-podmioty/akredytacje-aktywne/laboratoria-badawcze/AB%201010,podmiot.html

Brawo my!

  1. Ewolucja PTCenter – kwiecień 2018

Zdarzyło mi się 13 kwietnia być zaproszonym na spotkanie, które miało miejsce w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Rzecz dotyczyła wymogów stawianych wobec organizatorów badań biegłości. Na sali zasiedli przedstawiciele nauki, PCA, organizatorów badań biegłości oraz laboratoriów badawczych i wzorcujących. W sumie ok. 50 osobistości. Dostałem 30 minut na przedstawienie swoich wizji jako organizator badań biegłości 😉 Te 30 minut to skromny czas na omówienie tematu rzeki. Na omówienie pomysłów, które wdrażaliśmy przez 4 lata fascynującej przygody w tym obszarze. 30 minut sprawiło, że moja wypowiedź musiała być bardzo dokładnie przemyślana więc zaprezentowałem, jak działa PTCenter, które de facto ma już swoje drugie, lepsze życie 😉 Dlaczego tak? Ponieważ w tym panelu zawarte są wszystkie lekcje jakie wyciągnęliśmy z wszystkich organizowanych do tej pory badań biegłości, wszystkie burze mózgów, wszystkie przekleństwa, wszystkie straty czasu i wiele wiele innych czynników hartujących ciało a zwłaszcza ducha 😉 …Po tych 30 minutach miałem wrażenie, że wszystkim się podobało. A na temat PTCenter już było:

https://wolowiec.net/2018/04/17/ptcenter-czesc-2/

  1. EkoTok – kwiecień

EkoTok to nazwa cyklicznych spotkań ze wszystkimi zainteresowanymi problematyką ochrony środowiska. Idea jest dosyć prosta: jednodniowe spotkanie w większych miastach Polski; precyzujemy tematykę i znajdujemy 2-4 dobrych specjalistów jako prowadzących, szukamy lokalu, zbieramy chętnych, jedziemy, dyskutujemy przez ok. 6 godzin, wracamy do domu. Pierwsze miało miejsce w Krakowie i zgromadziło 24 uczestników, co stanowiło liczbę dużo wyższą od założonej. Tu znajdziecie skromną relację:

http://www.pgkielce.pl/ekotok-2018/

Idziemy dalej tą drogą!

Najtrudniej wykonać pierwszy krok!