Published on :

W dniach 12-13 kwietnia miało miejsce ciekawe spotkanie zorganizowane przez POLLAB. Rzecz działa się na Uniwersytecie Warszawskim (a dokładnie w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych) i dotyczyła zagadnień związanych z organizacją badań biegłości. Było dosyć szerokie grono: reprezentanci różnorodnych laboratoriów, organizatorów badań biegłości, naukowcy a nawet przedstawiciele Polskiego Centrum Akredytacji. Byłem i ja. Co prawda tylko drugiego dnia, ale za to ze swoim „pięć minut” na forum. Czas ten poświęciłem na prezentację następującej treści: „Nowe standardy w badaniach biegłości – automatyzacja procesów na przykładzie PTCenter”. Audytorium dopisało mimo sabotażu w postaci 25 st. C na zewnątrz i wkraczającego do głów weekendu. Poniżej to co najistotniejsze.

PTCenter

Pod tą nazwą ukryliśmy wspaniałe rozwiązanie – tworzoną w burzy mózgów i pocie czoła aplikację, która ma dać swoim użytkownikom dodatkowy czas wolny w często zabieganym życiu. A ponieważ czas to pieniądz więc dalej łatwo można wydedukować kolejne konsekwencje. PTCenter to aplikacja do obsługi badań biegłości, o której już wspominałem tu:

https://wolowiec.net/2017/07/18/ptcenter-czesc-1/

Słówko „center” w nazwie nie jest przypadkowe. W aplikacji znajdziecie wszystko czego potrzebuje uczestnik badań biegłości. Więc po kolei.

Cyfryzacja 1.0

Teraz zgłoszenie swojego udziału w badaniach biegłości możliwe jest kliknięciem myszki 🙂 Ale za nim to zrobicie PTCenter wyszuka dla Was odpowiedni program, podpowie wszystkie istotne warunki udziału, wskaże ważne daty i nie pozwoli o nich zapomnieć. Będzie domagał się wprowadzenia wyników, kiedy przyjdzie na to pora. A może nie chcecie się zgłosić tylko sprawdzić co jest aktualnie dostępne a co planowane w przyszłości? Nic prostszego! Koniec z przeszukiwaniem stron internetowych, mejli czy setek stron katalogów. W PTCenter wszystko jest na miejscu. Wszystko przejrzyście. Wszystko elektronicznie.

Cyfryzacja 2.0

Elektronicznie zgłaszasz swój udział w PT. Elektronicznie podajesz swoje wyniki. Ogromna zaleta jest taka, że eliminujemy papierowe dokumenty. Oszczędzamy czas i przy okazji jakieś drzewko! A wnikając głębiej w problematykę to upraszczamy nadzór nad dokumentami i zapisami, czyli ponownie wątek czasu! To już bardzo duży argument „za” ale jest jeszcze jeden: wprowadzanie wyników do systemu jest zwalidowane! To oznacza, że nie pomylisz jednostki, nie pomylisz liczby cyfr znaczących i masz pewność, że wynik faktycznie dotarł na swoje miejsce!

Cyfryzacja 3.0

To cudo byłoby bardzo wybrakowane, gdyby nie dostało narzędzi statystycznych… więc je dostało. Jest to zaleta bardziej trafiająca w organizatora PT – program automatycznie wykonuje obliczenia wg ustalonych kryteriów. Dzięki temu uczestnicy programu otrzymują finalne sprawozdanie znacznie szybciej i ze znikomym prawdopodobieństwem błędów obliczeniowych i wynikających z nich wniosków.

Komunikacja

Dzięki PTCenter nic ważnego Ci nie umknie, bo system wyśle mejla albo SMSa z każdą istotną informacją. Potwierdzi zgłoszenie Twojego udziału w badaniach biegłości, poinformuje o wysyłce próbek, przypomni o konieczności wprowadzenia wyników, udostępni Ci sprawozdanie. Dodatkowo możesz użyć wewnętrznego komunikatora, aby zadawać nam pytania, opowiedzieć o swoim psie lub po prostu się przywitać J Zawsze odpowiemy i zrobimy to „on-line”!

Archiwizacja

W PTCenter masz dostęp do całej swojej historii udziału w naszych badaniach biegłości. W tym kontekście możesz na zawsze wyrzucić ze swojej głowy częste pytanie „Gdzie ja to schowałam?” gdy ktoś Cię zapyta o sprawozdanie z ostatnich PT 😉

Bezpieczeństwo

Certyfikaty bezpieczeństwa, praca w chmurze, szyfrowanie danych, dwuetapowe uwierzytelnianie, ograniczenia dostępu, itd.… Wszystkie Twoje dane bezpiecznie wypełniają serwery w europejskich krajach. W postaci zer i jedynek leżakują pod szwajcarskimi Alpami bezpieczne przed ciekawską sprzątaczką i koreańskim atakiem nuklearnym.

Podsumowanie

Powyższe nie zamyka listy zalet. Warto spróbować: http://badaniabieglosci.pl/ptcenter/