Published on :

Gatunek ramienicy (krynicznik połyskujący) w Europie jest zagrożony wyginięciem, natomiast w Polsce nie występował od ok. 60 lat, został odnaleziony w jeziorze Jeleń w województwie pomorskim.

Ramienice to gatunek makroglonów, zielonych roślin, które żyją na dnie zbiorników wodnych. Do niedawna badacze byli przekonani, że jest to gatunek wymarły w Polsce, dlatego odkrycie krynicznika jest dla naukowców sporym zaskoczeniem. Badania wykazują, że roślina żyje nawet na głębokości 6 m, gdzie promienie słoneczne docierają bardzo słabo. Dotychczas sądzono, że występuje ona w płytkich wodach do ok. 4 m głębokości i lubi wodę z małą ilością soli mineralnych. Dodatkowo jezioro Jeleń jest bardziej zanieczyszczone związkami azotu i fosforu niż pod koniec XX w, co powoduje mniejszą przejrzystość wody i niższe stężenie tlenu. Ramienice są bardzo czułe na zanieczyszczenia, działają jak pompy oczyszczające wodę jeziora ze szkodliwych związków dla organizmów żywych.

Badacze informują, że jezioro należy otoczyć większą ochroną i dbać o jakość jego wody. Każda zmiana roślinności przyczynia się do zmiany składu wody.

 

Źródło: dzienniknaukowy.pl

Zdjęcie: naukawpolsce.pap.pl