Published on :

KGHM Polska Miedź S.A. na drugim miejscu wśród światowych producentów miedzi – wynika z opublikowanego raportu Word Silver Survey 2020. W podsumowaniu uznano też, że zakłady KGHM w Polsce to największa kopalnia srebra na świecie.

KGHM w 2019 roku zanotował rekordową produkcję srebra – 1417 ton i jest to 18 procent więcej w stosunku do wielkości zrealizowanej w poprzednim roku. Około 12% przychodów KGHM pochodzi właśnie ze sprzedaży srebra.

– Jesteśmy w światowej czołówce. Tak dobry wynik KGHM to wynik naszych konsekwentnych działań i sprawnego zarządzania. Postawiliśmy na realizację strategii i zdecydowanie poprawiliśmy parametry produkcji. Pokazujemy, że polski przemysł ma ogromny potencjał. Brawa należą się kadrze i całej załodze KGHM, dzięki której osiąganie takich sukcesów jest możliwe – powiedział Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

KGHM od lat zajmuje wysoką pozycję w światowej czołówce największych producentów srebra na świecie. Głównymi odbiorcami srebra produkowanego przez KGHM są: Wielka Brytania, USA i Belgia. KGHM sprzedaje srebro w postaci gąsek oraz granulatu i jest jednym z największych producentów srebra metalicznego. Metal w postaci gąsek jest zarejestrowany pod marką KGHM HG i posiada certyfikat rejestracji na nowojorskiej Giełdzie Handlowej COMEX oraz certyfikaty Dobrej Dostawy, wystawione przez London Bullion Market Association.

Srebro jest dostarczane w formie granulatu do fabryk produkujących materiały do zakładów jubilerskich oraz metalowych produkujących stopy z zawartością Ag. Srebro w formie gąsek (sztabek) trafia głównie do instytucji finansowych.

Jak produkuje się srebro w KGHM

Produkcja srebra w KGHM odbywa się w Hucie Miedzi Głogów, gdzie od 1993 roku istnieje Wydział Metali Szlachetnych. Powstał po to, żeby odzyskiwać obecne w rudzie miedzi cenne metale szlachetne – srebro, złoto i selen techniczny. Znajdują się one w tzw. „czarnym błocie”, czyli szlamie anodowym, powstającym podczas elektrorafinacji miedzi. Ze srebra katodowego o zawartości Ag powyżej 99,99 procent produkowane jest srebro metaliczne w postaci granulatu pakowanego w worki o masie 25 kg i gąsek o masie ok. 1000 uncji trojańskich, co wynosi około 31,1 kg.

O raporcie

Raport „World Silver Survey” to jeden z najważniejszych raportów rocznych, który publikuje zestawienie największych producentów srebra. Wykonuje go zespół złożony z analityków światowych rynków metali. Zawiera syntezę kluczowych aspektów rynku białego kruszcu, obszerne statystyki i analizy ekonomiczne. Dokument jest dostępny na stronie WSS www.silverinstitute.org/all-world-silver-surveys/#.

Ciekawe właściwości srebra:

  • W przyrodzie srebro jest rzadko spotykane jako czysty metal. Występuje najczęściej w postaci związków z rudami miedzi, ołowiu, cynku i złota.
  • Ma unikatowe właściwości fizyczne – jest ciągliwe i kowalne, o lśniącym połysku. Spośród innych metali ma największą przewodność elektryczną i cieplną. Cechuje się najjaśniejszą barwą.
  • Już w starożytności było cenione jako metal szlachetny do wyrobu biżuterii i jako waluta. Do dziś modne są srebrne naczynia i sztućce.
  • Obecnie srebro używane jest również m. in. do produkcji sprzętu elektrycznego i elektronicznego, taśm i paneli filmowych, luster, instrumentów muzycznych.
  • Dzięki właściwościom bakteriobójczym znalazło nawet zastosowanie w medycynie – do wyrobu narzędzi chirurgicznych i lekarstw.

Źródło: KGHM