Published on :

Innowacyjny mikroskop właśnie trafił do Polski. Urządzenie znajduje się w Lublinie, w laboratorium firmy NOYEN. Ten unikatowy w skali kraju sprzęt umożliwia prowadzenie szczegółowych badań poświęconych czystości technicznej pod kątem rygorystycznych norm wymaganych przez branżę motoryzacyjną, lotniczą czy medyczną.

Realizacja badań z użyciem nowego mikroskopu zapewnia najwyższy poziom kontroli jakości wytwarzanych produktów. Część branż w sektorze przemysłu wyróżnia się szczególnie restrykcyjnymi wytycznymi dotyczącymi czystości technicznej produkowanych wyrobów. Należy do nich m.in. branża motoryzacyjna cechująca się wysokimi i stale rosnącymi wymaganiami w zakresie czystości wytwarzanych detali, których spełnienie umożliwia montaż elementu w pojeździe. Jednym z najnowocześniejszych narzędzi do realizacji takich badań jest innowacyjne urządzenie oparte na sprzężonym mikroskopie optycznym i elektronowym, które pojawiło się właśnie w Polsce, w laboratorium firmy NOYEN.

– W ostatnich latach obserwowaliśmy w przemyśle dynamiczny rozwój branż, w których odbywają się procesy produkcyjne wymagające szczegółowej kontroli jakości w zakresie występowania zanieczyszczeń lub wad. Takich, które mogłyby wpływać na funkcjonalność wytwarzanych produktów czy ich trwałość lub awaryjność. Dostrzegliśmy również wzrost wymagań dotyczących poziomu czystości. Dlatego zdecydowaliśmy się na zakup urządzenia, które pozwala prowadzić w naszej firmie potrzebne przemysłowi badania laboratoryjne na najwyższym poziomie – mówi Zbigniew Kurant, prezes NOYEN.

W porównaniu do wykorzystywanych na szeroką skalę mikroskopów optycznych, urządzenie to cechuje poszerzony zakres powiększeń umożliwiający badanie cząstek o znacznie mniejszych rozmiarach. Nowy mikroskop pozwala na obrazowanie powierzchni w powiększeniach do 100 000 razy. Dzięki temu możliwe jest prowadzenie szczegółowych badań czystości technicznej m.in. pod kątem kluczowych w branży motoryzacyjnej międzynarodowych norm VDA 19.1 i 19.2 oraz ISO 16232.

Mikroskop, dzięki zainstalowanemu detektorowi EDX, pozwala również na analizę czystości technicznej w zakresie składu chemicznego zanieczyszczeń znajdujących się na wyprodukowanych detalach. Dzięki temu na podstawie analiz można określić nie tylko rodzaj zanieczyszczeń, ale też ich źródło. Pozwala to zatem na ustalenie, w którym momencie produkcji powstały dane zanieczyszczenia i wdrożenie zmian w procesie, które zapobiegną ich powstawaniu.

Ten zaawansowany technicznie sprzęt ma zastosowanie w badaniach czystości wykonywanych nie tylko dla branży motoryzacyjnej, lotniczej i medycznej, ale też metalowej, elektronicznej, biomedycznej czy chemicznej.

źródło: lubelski.pl