Published on :

Czy podoba ci się praca w laboratorium medycznym? Jeśli tak, to czy wiesz już, z czym się ona wiąże, jak kształtują się zarobki oraz jakie powinieneś zdobyć umiejętności i wykształcenie? Jeśli nie, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Jakiego wykształcenia wymagają pracodawcy od laboranta?

Praca laboranta może być bardzo ciekawym i dobrze wynagradzanym zajęciem. Żeby jednak zdobyć tę posadę, musimy spełnić konkretne wymagania pracodawców. Jakie?

Analizując oferty pracy dla laborantów na GoWork.pl, z pewnością zauważymy, że najczęściej konieczne jest wykształcenie co najmniej średnie a czasami także doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku. W zależności od tego, czy będzie to praca nad materiałem chemicznym, mikrobiologicznym, żywnościowym, czy jeszcze innym, poszukiwane będzie odpowiedni kierunek wykształcenia zawodowego. Czasami wystarczy nam szkoła średnia o profilu chemicznym, biologicznym lub weterynaryjnym, ale większą gwarancję pracy dają nam oczywiście studia wyższe.

Studenci, którzy obrali jeden z powyższych kierunków nauki za wiodący, będą zdecydowanie najbardziej poszukiwani w tej branży. Co zatem warto podkreślić w swoim CV aplikując do pracy laboranta? Ubiegający się o to stanowisko, zwiększą swoje szanse, jeśli będą mogli pochwalić się tytułem magistra biologii, biotechnologii, farmacji, analityki medycznej i weterynarii lub lekarza weterynarii.

Dobrze jest też od razu nastawić się na dalszy rozwój i naukę. Często pracodawcy zachęcają do ukończenia studiów podyplomowych z konkretnej specjalizacji. Firmy wymagają także wpisu na listę diagnostów laboratoryjnych.

Mile widziane dodatkowe umiejętności

Oczywiście samo ukończenie studiów jeszcze nie daje nam 100% pewności, że dostaniemy każdą pracę, na jaką zdecydujemy się aplikować. Pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej z pewnością będą chcieli również sprawdzić co najmniej niektóre z poniższych zagadnień:

 • czy posiadamy umiejętności analityczne, naukowe i jak szybko radzimy sobie w rozwiązywaniu problemów?
 • Czy nadajemy się do pracy w zespole, czy raczej wykazujemy duży indywidualizm?
 • Na jakim poziomie przedstawia się nasza innowacyjność i kreatywność?
 • Jak do tej pory dowiedliśmy swojej rzetelności, terminowości i odpowiedzialności?
 • Czy wykazujemy się dobrą organizacją pracy i chęcią poszerzania wiedzy?
 • Czy będziemy w stanie skupić się przez wiele godzin na wykonywaniu precyzyjnych czynności?

Przed podjęciem pracy na stanowisku laboranta będziemy musieli też przedłożyć odpowiednie dokumenty, tj. potwierdzenie pełnej zdolności do czynności prawnych, świadectwo odpowiedniego stanu zdrowia czy wspomnianego już wyżej wpisu na listę diagnostów laboratoryjnych.

Na jaką pensję możemy liczyć?

Trzeba przyznać, że wymagań do pracy laboranta jest sporo, a samo zajęcie obliguje do posiadania odpowiednich cech fizycznych i psychicznych. Zachodzi zatem pytanie: czy trud ten zostanie wynagrodzony odpowiednią wypłatą? By udzielić rzetelnej odpowiedzi, przeanalizowaliśmy, co aktualnie proponuje się laborantom na rynku pracy.

Wiele możemy dowiedzieć się z danych zgromadzonych przez serwis wynagrodzenia.pl. Co z nich wynika? W branży diagnostyki laboratoryjnej przyszli pracownicy mogą przeważnie liczyć na pensję wahającą się między 3430 do 4630 złotych brutto. Mediana wynosi zatem 3990 zł brutto, a więc zaczynamy z całkiem niezłego pułapu. Co ciekawe, na wysokość wynagrodzenia nie ma wpływu lokalizacja, wielkość firmy, doświadczenie zawodowe czy kierunek zdobytego wykształcenia.

Są to jednak dane sprzed roku, dziś możemy mówić o wzroście wynagrodzeń, choć oczywiście nie we wszystkich przedsiębiorstwach. Aż ¼ najlepiej zarabiających otrzymuje pensję powyżej 4630 złotych brutto. Pracownikom laboratoriów oferuje się często także benefity, takie jak prywatna opieka medyczna i ubezpieczenie na życie czy dofinansowanie dalszych szkoleń.

Co należy do obowiązków laboranta?

Wiedząc już, jakie powinniśmy mieć umiejętności miękkie i twarde na stanowisku laboranta oraz ile w ten sposób zarobimy, przejdźmy do opisu naszych obowiązków. Jak one mogą wyglądać?

 Do podstawowych zadań pracownika należą między innymi:

 • analiza bilansowa surowców oraz wyrobów gotowych i wydawanie na nie atestów,
 • pomoc innym specjalistom,
 • obsługa aparatury laboratoryjnej i pobieranie próbek,
 • kontrola przebiegu eksperymentów,
 • prowadzenie ewidencji i dokumentacji przeprowadzanych przez nas badań, obsługa bazy danych,
 • kontrola dostarczanych surowców, materiałów pomocniczych i opakowań, ich zamawianie i porządkowanie.

Ponieważ w podanych wyżej zajęciach trudno o wysoką aktywność fizyczną, laboranci muszą dbać o swoje zdrowie poza godzinami pracy. Wydaje się więc, że nie jest to zawód dla każdego, ale umysły ścisłe będą na pewno odczuwać z wykonywanych zajęć wiele satysfakcji!

Inne stanowiska w laboratorium

Jeśli po przeanalizowaniu wszystkich powyższych faktów uznamy, że praca w laboratorium to coś dla nas, czas na podjęcie działań. Czasem jednak zdarza się, że firma, do której aplikujemy, nie ma wakatu na stanowisku, o jakim marzyliśmy. Co wtedy? Jakie są jeszcze inne zawody, których możemy się podjąć?

Proporcjonalnie do poziomu naszych kompetencji, możemy zająć w zespole miejsce w stopniu starszym, średnim lub młodszym:

 • asystenta diagnostyki laboratoryjnej,
 • diagnosty laboratoryjnego,
 • technika analityki medycznej,
 • pomocy laboratoryjnej lub salowej,
 • sekretarki i rejestratorki medycznej,
 • kierownika medycznego.

Widać więc, że przekrój zawodów jest dość szeroki i dostosowany do pracowników na różnym poziomie wykształcenia i zdobytych umiejętności. Właściwie rynek pracy otwiera się już dla młodych osób po szkołach zawodowych, którzy z czasem mogą liczyć na bardziej odpowiedzialne zadania, a z upływem lat także na relatywnie większe zarobki. 

Źródło: gowork.pl