Published on :

Transport leków to jedno z największych wyzwań branży logistycznej – zwłaszcza latem, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury lub dochodzi do istotnych wahań dobowych. Aby zachowały one swoje właściwości lecznicze, muszą być przechowywane i przewożone w odpowiednich warunkach temperaturowych. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia związana z ich sprawnym i szybkim przeładowywaniem. Zbyt wysoka lub niska temperatura może zmienić właściwości fizyko-chemiczne produktów leczniczych, a przez to mogą one stać się niezdatne do użytku. To właśnie dlatego tak istotny w transporcie leków jest dokładnie zmapowany łańcuch dostaw i profesjonalna logistyka, ale także monitoring całego procesu.

Aktywny zimny łańcuch jako podstawa bezpiecznej farmalogistyki

Odpowiedzialność za produkty lecznicze oraz bezpieczeństwo i zdrowie odbiorców docelowych powinny być najważniejsze dla każdego operatora logistycznego. Dlatego, aby zapewnić lekom odpowiednią temperaturę, przechowuje i przewozi się je w warunkach kontrolowanych, obejmujących szeroki zakres temperatur: 15 – 25°C (ciepły łańcuch), 2 – 8°C (zimny łańcuch), poniżej – 20°C (w suchym lodzie). Jeśli chodzi o zimny łańcuch, możemy wymienić jego dwa rodzaje: pasywny i aktywny. W pierwszym rozwiązaniu do transportu produktów leczniczych wykorzystuje się opakowania termoizolacyjne i wkłady chłodzące, które wpływają na zwiększenie gabarytów przesyłek. Dodatkowo kontrolowanie temperatury jest tutaj utrudnione, co zwiększa ryzyko utraty właściwości leków. W drugim rozwiązaniu zarówno magazyny, jak i flota, którymi dysponuje operator logistyczny, są odpowiednio wyposażone w urządzenia grzewczo-chłodzące i przystosowane do przewozu leków w odpowiednich temperaturach. Pharmalink jako jedna z nielicznych firm branży farmalogistycznej na polskim rynku, wykorzystuje aktywny rodzaj zimnego łańcucha.

„W Pharmalink dysponujemy specjalistycznym zapleczem transportowym, w pełni dostosowanym do wymogów logistyki dla branży farmaceutycznej. Posiadamy flotę zmapowanych i kwalifikowanych, jedno i dwukomorowych aut z zabudową izotermiczną, urządzeniami grzewczo-chłodzącymi oraz nowoczesnym systemem monitoringu do kontroli temperatury i innych istotnych parametrów podczas transportu, a także prowadzimy ciągły nadzór GPS. Dodatkowo posiadamy 400 przenośnych lodówek, które służą jako wsparcie bezpieczeństwa w dostawie szczepionek lub innych produktów, dla których wymagane jest zachowanie tak niskiej temperatury, jak nawet – 20°C” – wyjaśnia Maciej Orczykowski, Kierownik Działu Temperatur w Pharmalink.

Nie bez znaczenia pozostaje także rozwinięta infrastruktura magazynowa, dzięki której leki są nie tylko przewożone, ale i przechowywane w odpowiednich warunkach, oraz zaufani i przeszkoleni kierowcy, którzy zdają sobie sprawę z tego, jakie znaczenie ma sprawne i szybkie przeładowywanie przesyłek podczas upałów, kiedy temperatura w magazynie i luku ładunkowym jest zdecydowanie niższa niż na zewnątrz.

„W Pharmalink dysponujemy doskonale rozwiniętą infrastrukturą magazynową opartą na magazynie centralnym i systemie ośmiu komór przeładunkowych na terenie Polski. Są one wyposażone w chłodnie, co jest niezwykle istotne w aktywnym zimnym łańcuchu, gdzie szereg ściśle określonych czynności i procedur należy wypełniać zarówno podczas załadunku, przewozu czy rozładunku, jak i przechowywania leków. Dodatkowo nasi kierowcy przechodzą szereg szkoleń, dzięki którym wiedzą, jak obchodzić się z towarem, w tym zapewniać mu odpowiednią temperaturę. Mają oni także świadomość, że ich praca nie ogranicza się do dostarczania produktów leczniczych, a zdrowia” – dodaje Maciej Orczykowski.

Know-how i kontrola temperatury

W magazynach i autach produktom leczniczym przez cały czas zapewniana jest odpowiednia temperatura, dlatego to sprawne i szybkie przeładowywanie towaru jest najważniejsze podczas upałów. To właśnie podczas obecności na zewnątrz, gdy panują tam wysokie temperatury, leki są najbardziej narażone na zmianę właściwości fizyko-chemicznych, a tym samym ich utraty.

 „W Pharmalink stawiamy na szkolenia wewnętrze, dzięki którym potrafimy najszybciej jak to możliwe ładować i rozładowywać towar. Dodatkowo dzięki przeprowadzonemu testowi bezwładności paczek, który polegał na badaniu zapakowanych leków w zmiennych warunkach (różnica wynosiła 17°C) mamy świadomość, jak długo produkty lecznicze mogą przebywać poza swoimi warunkami właściwymi, żeby wyjść poza swoje zakresy. Jest to niezwykle istotna informacja w kontekście wysokich temperatur panujących latem na zewnątrz” – wyjaśnia ekspert Pharmalink.

Warto dodać, że podczas transportu przez cały czas kontrolowane są temperatury panujące w luku ładunkowym, które są transmitowane do Działu Temperatur. W sytuacji zbliżenia się temperatury do progów alarmowych, tzn. 3°C lub 7°C kierowca otrzymuje alarm. Taka wiadomość jest także wysyłana do pracownika Działu Temperatur. W tym momencie kierowca może zmienić nastawy urządzenia chłodzącego. Po dostarczeniu przesyłki pracownik Pharmalink jest w stanie przekazać odbiorcy wydruk, na którym znajdują się szczegółowe dane dotyczące temperatury otoczenia panującego podczas całego procesu magazynowania i transportowania towaru, dzięki czemu odbiorca ma pewność co do tego, czy leki były przechowywane i przewożone w odpowiednich warunkach.

Lider logistyki dla farmacji

Pharmalink od ponad 13 lat jest wiodącym dostawcą rozwiązań logistycznych dla branży farmaceutycznej. Specjalizuje się w transporcie leków w warunkach pełnej kontroli temperatury. Świadczy kompleksowe usługi w zakresie zarządzania, obsługi magazynowej i dystrybucji leków dla branży farmaceutycznej zarówno dla rynku ludzkiego, jak i weterynaryjnego. Współpracuje z największymi koncernami farmaceutycznymi, hurtowniami farmaceutycznymi, szpitalami, aptekami oraz odbiorcami leczniczych preparatów weterynaryjnych. Oferowane przez Pharmalink usługi są w pełni zgodne z wymogami Prawa Farmaceutycznego i Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej. Gwarantuje to najwyższą jakość przechowywania, transportu i doręczenia leków – bezpiecznie i na czas. Nie bez przyczyny, misja firmy brzmi: „DOWOZIMY ZDROWIE”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.pharmalink.pl/

Maciej Orczykowski

W Pharmalink pracuje na stanowisku Kierownika Działu Temperatur. W ramach swoich obowiązków odpowiada za kontrolę warunków transportu i magazynowania produktów leczniczych, nadzór nad wyposażeniem pomiarowym, mapowanie i kwalifikację pojazdów. Posiada dużą wiedzę i kompetencje w tematach związanych z aktywnym zimnym łańcuchem oraz transportem produktów leczniczych w warunkach kontrolowanych. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał w Pharmalink pracując na różnych stanowiskach począwszy od pracownika magazynu, przez specjalistę do spraw mapowań, a obecnie jako kierownik.