Published on :

W dzisiejszych czasach możemy zdobywać nowe umiejętności nie wychodząc z domu. W ciągu ostatnich miesięcy znacznie wzrosło zainteresowanie kształceniem na odległość. Możemy znaleźć coraz więcej firm oferujących kursy, ale należy dokładnie przejrzeć ich oferty, wybierając dla siebie tylko te, które są nam rzeczywiście potrzebne. Warto szkolić się zarówno z kompetencji miękkich tj. współpraca w zespole czy komunikacja, ale także z tych, które dają wiedzę twardą np. kurs Excela czy nauka języków obcych. Pracując w laboratorium także należy zdobywać nowe umiejętności, zarówno teoretyczne jak i praktyczne.

Co daje podnoszenie kwalifikacji zawodowych?

Posiadanie licznych cech, które wyróżniają nas spośród innych kandydatów sprawia, że jesteśmy bardziej atrakcyjni w oczach przyszłych pracodawców. W związku z tym, warto podnosić cały czas swoje kompetencje oraz rozwijać nowe umiejętności.  Wiele osób czuje się stabilnie i bezpiecznie w obecnej pracy. Po latach popadają w rutynę. Taka sytuacja sprawia, że nie rozwijają oni swoich umiejętności, by podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. Gdy nagle dochodzi do redukcji etatów i utraty pracy, zaczynają się zastanawiać, co dalej? Ich dotychczasowa praca była jedyną, którą wykonywali przez całe życie. Najczęściej jest to jedyne zajęcie, które potrafią wykonywać. Należy w tym miejscu podkreślić, jak bardzo ważne jest, by nie zamykać się na nowości i zacząć uczęszczać na szkolenia, kursy i warsztaty. Wspomniane szkolenia nie muszą być powiązane z wykształceniem czy wykonywaną pracą. Nie warto bać się uczestnictwa w nowych zajęciach, ponieważ każdy z nas ma braki w danym temacie i nie należy się tego wstydzić. Warto inwestować w swój rozwój, ponieważ jest to najlepsza inwestycja w nas samych na przyszłość. Należy pamiętać, że wybrane przez nas szkolenia muszą być przydatne, a wiedza zdobyta na nich, będzie przydatna w obecnej pracy bądź pomocna w zdobyciu innej. Stos nieprzydatnych certyfikatów, może okazać się, że nie będziemy chcieli uczestniczyć w kolejnych szkoleniach. Dlatego kursy warto wybierać z głową.

Jednym z najważniejszych powodów, dla którego warto brać udział w szkoleniach jest zdobywanie wiedzy, której nie posiądziemy nigdzie indziej. Bardzo często zdobywamy tam wiedzę, której nie znajdziemy na stronie internetowej  oraz w książce. Szkolenia dostarczają nam oprócz wiedzy teoretycznej, także wiedzę praktyczną, która jest bardzo cenna. Wykwalifikowany ekspert w danej dziedzinie, który prowadzi wiele szkoleń i spotyka się każdego dnia z wieloma osobami, jest skarbnicą wiedzy i doświadczeń. Bardzo często przytacza cenne przykłady i historie, a także zwraca uwagę na błędy, które popełnili inni, dzięki czemu uchroni nas to przed popełnianiem tych omyłek.

Wiedza ulega przedawnieniu

Dzisiejszy rozwój wszystkich dziedzin życia sprawia, że zmiany są na porządku dziennym. Zmieniają się metody badawcze, przepisy prawa czy nowinki technologiczne, których śledzenie jest niezbędne, by być na bieżąco. Osoby, które są przeświadczone, że wystarczy się wykształcić i nie trzeba zdobywać nowych umiejętności do emerytury,  są w wielkim błędzie. Wielu specjalistów ds. rozwoju zasobów ludzkich twierdzi, że wiedza zawodowa przedawnia się w ciągu dwóch lat od jej zdobycia. Dlatego, inwestycja w kapitał intelektualny firmy jest niezwykle ważnym elementem, który warunkuje jej rozwój w zmieniających się warunkach zewnętrznych. Niestety, nie wszystkie firmy inwestują w swoich pracowników poprzez podnoszenie ich szkoleń. Jednym z czynników, który się do tego przyczynia jest strach, że dana osoba zdobędzie nowe umiejętności i „przejdzie” do konkurencji, która zapewni im korzystniejsze warunki.

Dodatkowe zalety szkoleń

Plusów szkoleń jest o wiele więcej niż nam się wydaje. Uczestnicząc w szkoleniach poszerzamy swoją wiedzę teoretyczną, a także zdobywamy nowe umiejętności praktyczne. Niezwykle istotna jest wymiana doświadczeń z innymi osobami z danej branży. Dzięki takim rozmowom możemy uzyskać odpowiedź na długo męczący nas problem, z którym się zmagamy w pracy. Ponadto, zdobywając nową wiedzę i umiejętności, rośnie poczucie pewności siebie oraz własnej wartości. Oprócz tego, osoba która chce się szkolić i uczestniczyć w wielu szkoleniach, często jest doceniana przez szefa, któremu zależy na rozwoju własnych pracowników. Co więcej, spotykając się na szkoleniach możemy nawiązać interesujące kontakty, które w przyszłości mogą pomóc w znalezieniu ciekawej pracy. Ponadto, podnosząc swoje umiejętności, coraz częściej podejmujemy się większych wyzwań, co pomaga w zdobywaniu awansu. Jedną z bardzo ważnych zalet jest wzrost jakości wykonywanej pracy. Dodatkowo, zdobywając nowe kompetencje zwiększa się nasza motywacja do rozwoju.

Podsumowanie

Rynek pracy się zmienia.  Należy być elastycznym i przygotowanym na te zmiany. Rozwijanie dotychczasowych kwalifikacji lub zdobywanie nowych, sprawia że zwiększasz  swoje szanse na większy zarobek. W ten sposób wysyłasz znak pracodawcy, że możesz sprostać nowym i trudniejszym zadaniom. Zwiększenie zakresu obowiązku, często oznacza podwyżkę. Nauka nowych umiejętności związana jest często z poświęceniem swojego wolnego czasu, ale także pokonaniem lęku przed tym, co nieznane.  Posiadanie wielu kwalifikacji i umiejętności sprawia, że jesteś pracownikiem wielozadaniowym.

Anna Barańska