Published on :

Pandemia SARS-CoV-2 nie tylko zaburzyła rynek dostaw surowców do produkcji leków, suplementów diety i kosmetyków, ale też sprawiła, że konsumenci zaczęli zwracać coraz większą uwagę na właściwości prozdrowotne, skuteczność oraz ekologiczne pochodzenie stosowanych produktów. Branże kosmetyczna i farmaceutyczna stają więc dziś przed nie lada wyzwaniem – aby sprostać silnej konkurencji muszą oferować naturalne, a przy tym wnoszące nową jakość rozwiązania. Przełomem i szansą na zrewolucjonizowanie rynku może być oferowany przez polską spółkę PBC Labs ekstrakt z wywodzącej się z Himalajów, wysoce ekspansywnej rośliny. Dostępny pod nazwą Impatic EssenceÒprodukt wykazuje potwierdzone licznymi badaniami działanie nawilżające, wygładzające, rozjaśniające i uelastyczniające skórę. Dodatkowo, ze względu na wysoką wydajność, możliwość pozyskiwania rośliny ze stanowisk naturalnych na terenie kraju, a także odbywającą się w Polsce produkcję stanowi alternatywę dla innych ekstraktów dostępnych na rynku.

Wyjątkowa moc płynąca z natury… i technologii

Skuteczność ekstraktu Impatic Essence wynika z wyjątkowych właściwości rośliny z jakiej jest pozyskiwany. Mowa o pochodzącym z zachodniej części Himalajów wysoce ekspansywnym gatunku, który został introdukowany do innych krajów Azji, do Europy i Ameryki Północnej. Ze względu na swoje efektowne, barwne kwiaty, wykorzystywany jest jako roślina ozdobna i miododajna. Roślina nie była dotychczas wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym, co zostało potwierdzone zleconym przez producenta ekstraktu, PBC Labs, badaniem czystości patentowej. Dzięki zastosowaniu zwalidowanej metody ekstrakcji wspomaganej ultradźwiękami udało się pozyskać wyciąg o wysokiej skuteczności działania, która została potwierdzona badaniami. Surowiec do ekstraktu jest pozyskiwany z naturalnych stanowisk na terenie Polski.

Skuteczność potwierdzona badaniami

Ekstrakt Impatic Essence zawiera duże ilości kwasu azelainowego, kwasu p-hydroksybenzoesowego, a także pochodne kwercetyny i kemferolu, kwas ferulowy, kwas chlorogenowy, wanilinowy, salicylowy, i inne, potwierdzone analizą LC-MS. Dzięki temu wykazuje silne, potwierdzone niezależnymi badaniami laboratoryjnymi właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne połączone ze stymulacją odnowy tkankowej, a także usprawnieniem mikrokrążenia i zdolnością łagodzenia podrażnień. Obecne w ekstrakcie związki polifenolowe mają zdolność hamowania wielu enzymów, m.in. elastazy czy hialuronidazy, dzięki czemu opóźniają procesy starzenia. Unikalność ekstraktu stworzonego przez PBC Labs potwierdzają polskie zgłoszenie patentowe numer P.443004 oraz europejskie zgłoszenie patentowe o numerze EP22214701.9.

Dobroczynne właściwości płynące z natury

Wśród wielu dobroczynnych właściwości ekstraktu Impatic Essence podkreślić należy zwłaszcza bardzo silną zdolność hamowania kolagenazy izolowanej z Clostridium heamolyticum (na poziomie 81,73%) oraz zdolność hamowania wieprzowej elastazy trzustkowej (1% ekstrakt wykazał hamowanie na poziomie 83,19%). Dzięki temu ekstrakt jest w stanie spowalniać zanik włókien kolagenu występujących w skórze i opóźniać proces jej starzenia. Badania in vitro przeprowadzone metodą spektrofotometryczną, w których oceniano zdolność ekstraktu do neutralizacji fioletowego rodnika 2,2-difenylo-1-pikrylohydrazyl (DPPH), potwierdziły również silne właściwości antyoksydacyjne wyciągu (1% ekstrakt wykazał aktywność antyoksydacyjną na poziomie 177,07 μg Troloksu/ml, co odpowiada wysoce aktywnemu antyoksydacyjnie Troloksowi). Na podstawie przeprowadzonych badań aplikacyjnych po 28 dniach regularnego stosowania stwierdzono, że Impatic Essence wykazuje następujące działanie:

  • nawilża skórę (średnio o 3%),
  • wygładza skórę (średnio o 9%),
  • uelastycznia skórę (średnio o 6%) oraz ujędrnia skórę (średnio o 10%),
  • zmniejsza głębokość zmarszczek (średnio o 6%),
  • zmniejsza szerokość zmarszczek (średnio o 3%).

Dodatkowo, analizie poddano właściwości przeciwzapalne ekstraktu – inhibicja lipooksygenazy (LOX) metodą spektrofotometryczną wykazała, że 1% ekstrakt hamował aktywność LOX na poziomie 73,38%. Przeprowadzony test in vitro z tyrozynazą grzybową potwierdził ponadto właściwości rozjaśniające Impatic Essence: 1% ekstrakt hamował aktywność tyrozynazy na poziomie 53,95%.

Jeden produkt, wiele zastosowań

Jak dowodzą liczne badania, opracowany przez PBC Labs ekstrakt Impatic Essence daje wyraźny efekt już po pierwszym użyciu. Wynika to z dużej koncentracji substancji czynnych, osiągniętej dzięki nowatorskiej metodzie ekstrakcji. W 1 ml produktu znajduje się wyższe stężenie substancji czynnych w porównaniu z ekstraktami przygotowywanymi w tradycyjny sposób – na jeden litr kosmetyków potrzeba zaledwie stu miligramów liofilizatu. Dzięki temu uzyskany ekstrakt jest nie tylko skuteczniejszy, ale też wydajniejszy, tańszy i czystszy. Tym samym jest w stanie skutecznie konkurować zarówno ceną, jak i jakością, z innymi produktami dostępnymi na rynku. Ekstrakt powstaje w oparciu o składniki pochodzenia naturalnego i jest dostępny w formie płynnej, gęstej i suchej. Dodatkowo, wyróżnia go czystość mikrobiologiczna. Stopień naturalności użytych składników pozostaje przejrzysty dzięki zastosowaniu obowiązujących norm definiujących składniki naturalne. Ekstrakt jest bezpieczny w użyciu, nie wykazuje właściwości drażniących i działania cytotoksycznego. Może być wykorzystywany w celach kosmetycznych i farmaceutycznych, do wytwarzaniakosmetyków pielęgnacyjnych do twarzy i ciała o właściwościach łagodzących, przeciwzmarszczkowych, nawilżających i rozjaśniających, a także produktów przeznaczonych dla skóry z niedoskonałościami. Dodatkowo, może być stosowany jako składnik do produkcji innowacyjnych, naturalnych preparatów do pielęgnacji włosów i skóry głowy (szamponów, spłukiwanych odżywek i masek, kondycjonerów, serów, wcierek), w szczególności o właściwościach hamujących łysienie androgenowe.

 O PBC Labs

PBC Labs to polski startup wchodzący na rynek ekstraktów roślinnych do zastosowania w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. W swojej ofercie posiada unikalny ekstrakt Impatic Essence, którego skuteczność została potwierdzona badaniami naukowymi. Wytwarzane przez firmę ekstrakty wyróżnia 100% naturalnego składu i brak syntetycznych dodatków.

PBC Labs zostało założone przez trzy przyjaciółki, ekspertki w swoich branżach. Funkcję Prezesa Zarządu spółki pełni Katarzyna Dos Santos Szewczyk, dr hab. n. farm., prof. Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W swojej pracy zajmuje się optymalizacją warunków ekstrakcji i separacji związków czynnych, a także badaniem aktywności biologicznej ekstraktów roślinnych.

Wysoka wydajność ekstraktów, niski koszt pozyskania surowców i ich dostępność czynią PBC Labs silnym i stabilnym partnerem dla producentów kosmetyków, suplementów diety i wyrobów ziołowych, który jest w stanie oferować im wyjątkowe i opłacalne rozwiązania. PBC Labs to nowa jakość na rynku i driver dla biznesu.

PBC Labs Sp. z o.o.

ul. Ceramiczna 1 / 102

20-150 Lublin

https://pbclabs.pl/