Published on :

Tegoroczna, trzecia już edycja hackathonu NASA Space Apps Challenge Rzeszów 2023 zgromadziła blisko 100 uczestników. Oto jak wydarzenie podsumował Organizator. Zapraszamy do lektury oraz galerii zdjęć.

 Jeszcze raz gratulujemy wszystkim uczestnikom, a zwłaszcza zwycięzcom! To było fantastyczne wydarzenie i cieszymy się, że czuliście się w siedzibie Podkarpackiego Centrum Innowacji, jak u siebie i tak świetnie się razem bawiliśmy.

Przypomnijmy! I miejsce zajął zespół Interceptor, II miejsce – zespół CinnamonStar, III miejsce – zespół MCX Studio. W kategorii „Najlepszy zespół studencki” I miejsce zdobył zespół CinnamonStar, a II miejsce – zespół 3DEX-POL. W kategorii „Najlepszy zespół uczniowski” I miejsce zdobył zespół Interceptor, II miejsce – zespół MCX Studio.

Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom, którzy dodali otuchy młodym talentom podczas rozpoczęcia wydarzenia oraz tym, którzy byli na ogłoszeniu wyników: Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej; Ewa Draus, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego; Tomasz Skoczylas, Dyrektor Centrum Innowacji Miejskich Urban Lab; Krystian Kapinos, Wiceprezes Zarządu Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego; Małgorzata Rauch, Podkarpacki Kurator Oświaty; prof. dr hab. Idalia Kasprzyk, Prorektor ds. Kolegium Nauk Przyrodniczych; dr Barbara Przywara, Prorektor ds. Nauczania Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie.

– Jest to łączenie praktyki, nauki, konkretnych zadań, które muszą wykonać i drugi ważny element – bez którego nic się dzisiaj nie udaje, to jest praca zespołowa. To jest łączenie się ludzi w zespoły, mieszanie pomysłów, interdyscyplinarność, wspieranie się nawzajem, efekt taki, jakiego nie jesteśmy w stanie w pojedynkę osiągnąć, ponieważ wspólnie możemy pracować dłużej i bardziej efektywnie – zaznacza dr Barbara Przywara.

Dziękujemy również, że nasze zespoły mogli liczyć na wsparcie mentorów w składzie: Michał Borkowski (Ekspert od rozwiązań IT, Xebia), Mateusz Olszewski (Lider zespołu Science w sekcji łazika marsjańskiego w AGH Space Systems), Marcin Kapusta (Polska Organizacja Wsparcia Biznesu), Krzysztof Stańko (Pełnomocnik Prezydenta Miasta Rzeszowa ds. Innowacji i Rozwoju), Łukasz Dziągwa (Urząd Miasta Rzeszowa), Nikita Gostiev (IT Technology Cluster), Mykhailo Pavlov (IT Technology Cluster), Łukasz Szubart (Prototypista UX designer, PCI), Rafał Fuksa (Specjalista ds. druku 3D i szybkiego prototypowania PCI), Dawid Wojciechowski (Technik elektronik PCI), Kamil Koszela (Technik mechanik PCI).

– Dlaczego warto było wziąć udział w naszym hackathonie? Mógłbym powiedzieć, dlatego że jest to międzynarodowe wydarzenie, organizowane przez Podkarpackie Centrum Innowacji, ale będące częścią globalnego hackathonu NASA. Mógłbym powiedzieć, że to świetne wydarzenie pełne rozwoju, nowych kompetencji i nauki, ale tego nie powiem. Powiem, że nasze wydarzenie – w mojej opinii – jest najfajniejsze, najbardziej ciepłe i panuje naprawdę, fantastyczna, rodzinna atmosfera. Oprócz dużej ilości pracy z uczestnikami, były wspólne żarty, wspólne jedzenie pizzy, a oprócz tego wieczorem quiz kosmiczny i karaoke. To było najfajniejsze wydarzenie, w którym miałem okazję wziąć udział – mówi Radosław Krajewski, Juror oraz Specjalista ds. Rozwoju Technologii w PCI.

Wielkie podziękowania również należą się naszym jurorom w składzie: Maja Wasilewska (Ekspert Departamentu Rozwoju Innowacji PARP), Tomasz Skoczylas (Dyrektor Centrum Innowacji Miejskich UrbanLab Rzeszów) oraz Radosław Krajewski (Specjalista ds. Rozwoju Technologii w PCI).

Dziękujemy Partnerom za wsparcie przy wydarzeniu: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), Xebia, IT Poland Technology Cluster oraz Polska Organizacja Wsparcia Biznesu.

Patronat Honorowy nad hackathonem objęli: Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek, Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), Podkarpacki Kurator Oświaty, Klaster Technologii Kosmicznych, Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Rzeszowski, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie.

Nagrody dla niesamowitych zwycięzców mieli przyjemność wręczać Timea Sulenta – Pluta, Dyrektor Zarządzający ds. Komercjalizacji Badań oraz Sławomir Kowalski, Wiceprezes Zarządu PCI.

– Jestem pozytywnie zaskoczony, że tyle młodych ludzi postanowiło zawalczyć w tym wyzwaniu. Jestem przekonany, że będą kolejne edycje. To nie jest zakończenie czegoś, a wręcz początek. Chcemy, żeby jak największe grono tych wspaniałych uczestników spotykało się znowu z nami w ProtoLabie, w naszych warsztatach, bo to jest doskonała okazja do tego, żeby poznali nasze środowisko i rozwijali się dalej – mówi Sławomir Kowalski.

Źródło: pcinn.org