Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB) wesprze PGE Baltica w przygotowaniach do badań geologicznych. Jest to kolejny krok w realizacji programu budowy morskich farm wiatrowych Grupy Kapitałowej PGE. Obie instytucje podpisały w tej sprawie list intencyjny.
Dokument przewiduje m.in. wymianę informacji, doświadczeń oraz fachowej wiedzy związanej z rozpoznaniem geologicznym niezbędnym do budowy morskich farm wiatrowych wraz z przyłączami do stacji elektroenergetycznych zlokalizowanych na lądzie.
Uruchomienie morskich farm wiatrowych zwiększy udział odnawialnych źródeł w produkcji energii w Polsce, wpłynie na zmniejszenie zużycia paliw kopalnych i pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego – mówi Michał Woś, Minister Środowiska, który wziął udział w uroczystym podpisaniu dokumentu w siedzibie Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.
Jesteśmy liderem transformacji sektora energetycznego w kierunku niskoemisyjnym, a budowa farm wiatrowych na Bałtyku jest jednym z kluczowych projektów w tym procesie. Sam etap przygotowawczy do budowy morskich farm wiatrowych wymaga od nas wielu działań zarówno badawczych, jak i analitycznych pod kątem geologicznym. Podpisany dzisiaj list intencyjny z Państwowym Instytutem Geologicznym to kolejny krok do realizacji tego ważnego zadania – mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Farmy wiatrowe na morzu są jednym z najbardziej popularnych źródeł czystej energii powszechnie wykorzystywanym w Europie. Technologia ta jest jednak cały czas udoskonalana. Zainicjowana dzisiaj współpraca z Państwowym Instytutem Geologicznym pomoże nam maksymalnie wykorzystać pozyskaną przez obie strony wiedzę i doświadczenie, które są niezbędne do realizacji kolejnych zadań przypisanych do Programu Offshore Grupy PGE – mówi Paweł Śliwa, wiceprezes zarządu ds. innowacji PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
W podpisanym liście intencyjnym obie instytucje deklarują podjęcie szczegółowych rozmów i uzgodnień, które mają owocować udziałem ekspertów PIG-PIB i PGE Baltica we wzajemnych konsultacjach merytorycznych i operacyjnych podczas prac projektowych.
Celem planowanej współpracy z naszym partnerem merytorycznym będzie wsparcie PGE w pozyskiwaniu najwyższej jakości danych geologicznych niezbędnych do realizacji inwestycji. Badania te są bardzo ważnym etapem prac, określającym sposób posadowienia turbin oraz kabli na dnie morza. – wyjaśnia Monika Morawiecka, prezes zarządu PGE Baltica. – Podpisanie listu intencyjnego z Państwowym Instytutem Geologicznym to kolejny, po niedawnym otrzymaniu decyzji środowiskowej oraz zakończeniu pomiarów wiatru, etap realizacji naszych przygotowań do instalacji farm wiatrowych na Bałtyku.
Eksperci z PIG-PIB będą służyć swoją wiedzą i doświadczeniem w badaniach na morzu m.in. oceniając materiał wydobyty z dna Bałtyku. PIG- PIB posiada najpełniejsze informacje o budowie geologicznej i zasobach kraju. Jest to wynik ponad stu lat pracy kilku pokoleń polskich geologów. Instytut dysponuje obecnie najnowszymi informacjami na temat budowy geologicznej polskiej strefy na Bałtyku oraz zespołem specjalistów w tej dziedzinie – zapewnia dr inż. Mateusz Damrat, dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego.
Planowana współpraca zakłada ocenę projektów robót geologicznych i dokumentacji geologiczno-inżynierskiej przez geologów z Instytutu, a także udział w procedurach ich zatwierdzania i czuwanie nad przestrzeganiem przepisów ustawy Prawo geologiczne i górnicze.
Ekspercka wiedza i przydatność Państwowego Instytutu Geologicznego dla wsparcia przemysłu, w tak ważnej i skomplikowanej inwestycji jak powstawanie farm wiatrowych na morzu, to potwierdzenie statusu tej 100-letniej instytucji oraz przykład właściwego kierunku jej dalszego rozwoju – podsumowuje Piotr Dziadzio, Główny Geolog Kraju i pełnomocnik rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa.
Program Offshore w Grupie Kapitałowej PGE obejmuje przygotowania do budowy trzech farm wiatrowych: