Published on :

Zastosowanie układu wielokanałowego jest rozwiązaniem stosowanym przez praktycznie wszystkich znanych producentów pipet automatycznych. Ma ono kluczowe znaczenie przy optymalizacji pracy w laboratoriach biotechnologicznych i medycznych (hodowle komórkowe, testy enzymatyczne, diagnostyka) gdzie w rutynowych analizach wykorzystywane są płytki mikrolitowe lub testowe.

Pipety wielokanałowe konstruowane są głównie do współpracy z płytkami 24-, 48-, lub 96-cio dołkowymi i w zależności od modelu posiadają standardowo 6, 8 lub 12 kanałów. Ograniczeniem takiego rozwiązania jest konieczność stosowania uchwytów i stojaków do próbówek i dołków zgodnych z rozstawem kanałów zakupionej pipety

Producent sprzętu Rainin wyszedł na przeciw tej niedogodności i w ofercie firmy pojawiły się wielokanałowe pipety z regulowanym rozstawem kanałów. Największą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość np. bezpośredniego przeniesienia jednocześnie kilku próbek po odwirowaniu w mikroprobówkach do całego rzędu dołków w mikropłytce.

Ręczne pipety wielokanałowe o regulowanym rozstawie kanałów Pipet-Lite XLS

Szybka zmiana formatów

Ustaw odstęp między dyszami między 9, a 14 mm (8 kanałów) lub 9 i 19 mm (6 kanałów), aby szybko przenosić próbki pomiędzy płytką i mikroprobówkami. Regulowany rozstaw kanałów idealnie nadaje się do rutynowej pracy z płytkami wielodołkowymi, kiedy musisz szybko zmieniać rozstaw kanałów pipety.

Powtarzalne odstępy między dyszami

Dwa regulatory (Limit i Odstęp) zapewniają płynną i precyzyjną regulację rozstawu z możliwością zablokowania go. Regulator Limit pozwala ustawić pożądany odstęp. Następnie należy wprowadzić ustawienie przy użyciu regulatora Odstęp. Czytelna skala milimetrowa ułatwia zmianę odstępów bez potrzeby zgadywania.

Szybszy przepływ pracy

Pipet-Lite XLS Regulowana pipeta dystansowa zawiera sprawdzony LTS ™ LiteTouch System umożliwiający szybsze ładowanie końcówki i powtarzalne dozowanie próbek. Końcówka cieczy obraca się o 360 °, więc możliwa jest praca zarówno prawą jak i lewą ręką, przy przenoszeniu próbki z pierwotnego formatu do docelowego naczynia.

Odwiedź stronę METTLER TOLEDO i dowiedz się więcej: Ręczne pipety wielokanałowe o regulowanym rozstawie kanałów

Elektroniczna wielokanałowa pipeta E4 XLS o regulowanym rozstawie kanałów

Łatwa operacja

E4 XLS jest zaprojektowany do pracy jak lubisz. Kolorowa grafika, duży ekran i precyzyjny joystick zrewolucjonizowały elektroniczne pipetowanie. Prosty interfejs umożliwia łatwą i szybką regulację ustawień.

Próbki w gotowości!

Można szybko i sprawnie przeprowdzić procesy pipetowania, pomiędzy praktycznie wszystkimi probówkami, statywami, mikropłytkami.

Nie pozwól, aby spowolniło Cię pipetowanie pomiędzy rożnymi formatami. Ustaw odstępy między dyszami i szybko przenoś próbki między różnymi płytkami,  probówkami i statywami. Idealny do aplikacji z cennymi próbkami.

Uprość powtarzalne pipetowanie

Funkcja wielokrotnego dozowania eliminuje znużenie związane z powtarzalnym pipetowaniem, obliczając, ile porcji można dozować z jednego pobrania. Autopace upraszcza powtarzanie dozowania – kliknij joystick jeden raz i powtarzaj dozowanie na płytce.

Bezpieczeństwo GLP / GMP

Pipety XLS wyposażone są w czytnik RFID umożliwiający identyfikację za pośrednictwem fal radiowych. Profile serwisowe i profile danych są wyjątkowo bezpieczne i szybko dostępne. Śledź dane kalibracji oraz zarządzaj pipetami. Unikaj błędów zgodności kalibracji hasłem chroniącym dostęp do alarmów interwałów serwisowych. Zminimalizuj odchylenia SOP od pipetowania, blokując ustawienia protokołu.

Odwiedź stronę METTLER TOLEDO i dowiedz się więcej: Elektroniczna wielokanałowa pipeta

System LiteTouch (LTS)

Ponieważ pipetowanie nie powinno szkodzić

Dzięki nowemu sposobowi dopasowania końcówek do pipet, system LiteTouch Rainin znacznie redukuje siłę wymaganą przy nakładaniu i zrzucaniu końcówek. Niewielki pierścień uszczelniający znajdujący się w pobliżu górnej części końcówki można łatwo nasunąć na trzon. Zapewnia to uzyskanie pewnego i hermetycznego połączenia przy użyciu minimalnej siły i niewielkim tarciu. Ponadto pipety LTS wyposażono w cylindryczne końcówki (a nie stożkowe) i cechuje je wyraźne zakończenie wewnątrz końcówki, co pozwala wprowadzić trzon na odpowiednią głębokość.

85% siły mniej

Siła zrzucania w pipetach z końcówkami/trzonami o typowej konstrukcji wynosi średnio 4 kg, ale może dochodzić aż do 10 kg. W przypadku pipet LTS zrzucenie końcówki następuje już przy nacisku 0,6 kg. Dzięki sprężynom stawiającym mały opór i zrzucaniu końcówek przy przyłożeniu siły jedynie 0,6 kg pipety wyposażone w system LTS redukują zmęczenie i pozwalają użytkownikowi skupić się na pracy i technice pipetowania.

Opracowano na podstawie materiałów Mettler Toledo