Published on :

Część jest już całkowicie wyposażona, inne są na etapie zakupu sprzętu. – Wszystkie 14 laboratoriów i pracowni będzie mieć najnowocześniejsze dostępne na rynku światowym technologie dla poszczególnych branż i dziedzin – informuje rzecznik Politechniki Świętokrzyskiej.

Budynek, w którym znajduje się Centrum Naukowo-Wdrożeniowe i Inteligentnych Specjalizacji Województwa Świętokrzyskiego CENWIS, oddano do użytku w czerwcu ubiegłego roku. Ma to być nowoczesna baza dla naukowców i przedsiębiorców. Następnym krokiem jest wyposażenie 14 laboratoriów i pracowni badawczych.

-Przedmiot prac naukowych i rozwojowych tych laboratoriów został bardzo starannie dobrany – informuje Kamil Dziewit, rzecznik prasowy Politechniki Świętokrzyskiej.

Wymienia, że naukowcy zajmować się będą  m.in. odnawialnymi źródłami energii, internetem rzeczy, prototypowaniem i drukowaniem 3D, robotyzacją produkcji, aplikacjami mobilnymi, sztuczną inteligencją, materiałami i konstrukcjami budowlanymi oraz wirtualną rzeczywistością.

Będą wykorzystywać elementy sztucznej inteligencji

Pierwszą aparaturę w Laboratorium Zaawansowanych Nanotechnologii i Nanomateriałów oraz Laboratorium Prototypowania i Eksploatacji Technologii i Instalacji Odnawialnych Źródeł Energii zainstalowano już w ubiegłym roku.

Gotowe jest już m.in. Laboratorium Sieci Teleinformatycznych i Technologii Internetu Rzeczy, w którym prowadzone są prace badawczo-rozwojowe dla branż IT i ICT.

-Powstała profesjonalna infrastruktura Data Center, która składa się z dwóch niezależnych środowisk. Pierwsze to środowisko testowo-badawcze przeznaczone do kompleksowego projektowania, badania i testowania inteligentnych systemów Call/Contact Center. Drugie to środowisko hiperkowergentne umożliwiające badanie oraz wdrażanie komercyjnych rozwiązań w zakresie technologii Internetu rzeczy, cyberbezpieczeństwa, czy też projektowania oprogramowania aplikacyjnego wykorzystującego elementy sztucznej inteligencji – mówi doktor Mirosław Płaza, kierownik laboratorium.

Dodaje, że w ramach laboratorium już od października prowadzone będą również renomowane na całym świecie szkolenia Cisco Networking Academy.  – Ze szkoleń tych nieodpłatnie będą mogli korzystać studenci, którzy na Politechnice Świętokrzyskiej studiują teleinformatykę – wyjaśnia kierownik laboratorium.

Kamil Dziewit dodaje, że wszystkie 14 laboratoriów i pracowni jest wyposażanych w „najnowocześniejsze dostępne na rynku światowym technologie dla poszczególnych branż i dziedzin”.

Pomoc dla przedsiębiorców

Wymienia choćby „mikrosieć elektroenergetyczną wyposażoną m.in. w wirtualną elektrownię monitorującą produkcję i dystrybucję energii elektrycznej, stacjonarne i mobilne magazyny energii oraz stację pogodową do profesjonalnych badań i rejestracji danych”, „pierwszy na skalę światową system rentgenowskiej tomografii komputerowej łączący różne źródła promieniowania” czy „systemy produkcyjne i informatyczne umożliwiające modelowanie procesów produkcyjnych i zarządzanie cyfrową fabryką”.

-Rozpoczęcie, a w niektórych przypadkach zintensyfikowanie działalności badawczo-rozwojowej Politechniki Świętokrzyskiej  oznacza m.in. możliwość wzmocnienia działań z zakresu „Przemysłu 4.0” oraz zielonej i cyfrowej transformacji, ale też pomoc i wsparcie dla przedsiębiorców poszukujących nowych i innowacyjnych technologii, które to technologie będą miały potencjał rozwinąć poszczególne biznesy i uczynić je bardziej konkurencyjnymi i opłacalnymi – informuje Kamil Dziewit.

Realizacja projektu CENWIS będzie kosztowała ponad 75 mln zł, około 67 mln zł pochodzi z funduszy unijnych.

Żródło: kielce.wyborcza.pl